Різниця між земною корою і літосферою

Різниця між земною корою і літосферою

Серед верств, що утворюють нашу планету, виділяють земну кору і літосферу. Однак не всім зрозуміло, чи йдеться про двох окремих один від одного об'єктах або різними словами позначають одне і те ж. Щоб внести ясність в предмет розгляду, дізнаємося, чим відрізняється земна кора від літосфери.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Земна кора - зовнішня, щодо тонка оболонка Землі, що граничить внизу з мантією.

Будова Землі

Літосфера - оболонка Землі, що охоплює цілком земну кору і частково мантію (її верхній шар).

Будова літосфери до змісту ↑

Порівняння

Таким чином, вести розмову безпосередньо про відміну земної кори від літосфери дещо нелогічно, оскільки земна кора - одна зі складових літосфери. Однак в деяких випадках об'єктом спостережень є саме земна кора, а в інших - більш велика зона, що включає також шар мантії.

Наприклад, величезну важливість для науки мають відомості, що стосуються будови земної кори. Вона розглядається як неоднорідна за своїм складом оболонка Землі. Встановлено, що під водами океанів у кори є осадовий і базальтовий шари, а на відкритих ділянках планети (материках) вона містить також обширний гранітний шар. Крім того, існують і перехідні області, протягом яких відбувається плавне "перетікання" континентальної кори в океанічну.Для чого необхідно знати про будову земної кори? Наприклад, для того, щоб визначати місцезнаходження корисних копалин.

Тепер звернемося до вивчення літосфери. Упор в цьому випадку робиться на що відбуваються в ній процеси. З'ясовано, що шар мантії в складі літосфери є жорстким. А нижче знаходиться пластична мантія:

натисніть на картинку для збільшення

Сама літосфера, згідно з дослідженнями, складається з плит різного розміру. Ці плити рухливі. Вони дуже повільно, але постійно переміщаються по м'якій мантії, то наближаючись один до одного, то розходячись. Земна кора, що входить до складу літосферних плит, також знаходиться в безперервному русі, що призводить до зміни розташування на поверхні планети материків і океанів.

Спостереження за процесами, що відбуваються дозволяють пояснювати багато явищ і прогнозувати природні катастрофи, наприклад такі, як землетруси та зсуви. Отримані дані також допомагають вибирати найбільш підходящі місця для будівництва деяких об'єктів. Крім того, дослідження дають можливість передбачити, який вигляд матиме Земля в майбутньому.

Отже, намагаючись відповісти на питання, в чому різниця між земною корою і літосферою, ми встановили, що ці назви не слід ототожнювати між собою. У певних випадках доречно розглядати земну кору як самостійний об'єкт, в інших - значима в цілому літосфера і відбуваються в ній процеси.