Різниця між цікавістю і допитливістю

Різниця між цікавістю і допитливістю

Кожна дитина активно прагне до накопичення інформації про навколишній світ. Для досягнення даної мети використовуються найрізноманітніші, часом досить химерні методи. Але чому одного такого карапуза називають просто цікавим, а другого гордо іменують допитливим? Чи існує різниця між двома близькими на вигляд поняттями? Спробуємо з'ясувати, чим відрізняється цікавість від допитливості.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Цікавість

Цікавість - неконтрольоване прагнення до пізнання, властиве багатьом живим істотам. Його також можна назвати інтересом, позбавленим раціонального зерна. Цікавість породжується чинниками навколишнього середовища і багато в чому залежить від досвіду, раніше отриманого суб'єктом. Ожегов характеризує його як дріб'язковий інтерес до будь-яких, навіть незначних подробиць. Однак існує й інша трактування цікавості в його словнику, яка визначає дане поняття як бажання дізнатися або побачити щось нове. Безумовно, кожна з версій має своє право на існування.

Допитливість

Допитливість - внутрішній стимул до отримання нової інформації з метою розвитку, розширення кругозору. Це пекучий інтерес до того, що може поповнити скарбничку життєвого досвіду і вражень людини. Саме тому термін "допитливість" асоціюється в першу чергу з дітьми.Адже кому, як не дитині, постійно необхідна інформація для переходу на новий рівень розвитку? Втім, багато дорослих людей продовжують проявляти активний інтерес до різноманітних речей, задовольняючи його допомогою пошуку потрібних відомостей.

до змісту ↑

Порівняння

Почнемо з того, що перше розглядається нами якість вважається вродженим. Цікавість притаманне не тільки людині, а й тваринам. Це цілеспрямовано потреба в пізнанні навколишньої дійсності. Так, що з'явився на світ малюк демонструє безконтрольний інтерес до нових речей. Він оглядає і обмацує їх, пробує на смак, намагається знайти предметів найрізноманітніше застосування. Тоді як підросла дитина тяжіє до знань і освоєння різних областей. Він починає відвідувати гуртки та секції, читати книги, дивитися наукові передачі і т. Д. Все це - прояв допитливості. Таким чином, під цим поняттям мається на увазі цілеспрямована потреба в оволодінні новою інформацією. При цьому людина віддає собі звіт в тому, навіщо він хоче отримати ті чи інші відомості. З усього вищевикладеного випливає висновок, що головна відмінність цікавості від допитливості полягає в цілеспрямованості.

До речі кажучи, дозвільний інтерес до новин і пліток таїть в собі негативний зміст. Адже часто під цікавістю розуміється бажання знати все про всіх. Багато людей без особливої ​​потреби влазять в чужі справи, піддають їх обговорення, плетуть інтриги. Все це є руйнівними сторонами цікавості. Тоді як допитливість носить лише творчий характер. Вона підігрівається не емоційне захоплених, а раціональним прагненням до розширення кругозору.

Зробити висновок, в чому різниця між цікавістю і допитливістю, допоможе порівняльна таблиця.

Цікавість Допитливість
Притаманне як людині, так і тваринам Вважається відмінною рисою людини
Вроджена якість Виявляється у міру дорослішання
Має неконтрольованого характеру Виступає цілеспрямованої діяльністю < Може носити руйнівний відтінок
Орієнтована лише на творення Підігрівається емоційної захоплених
Має під собою суто раціональне зерно