Різниця між дробленням і розподілом

Різниця між дробленням і розподілом

Дроблення і розподіл є незмінними атрибутами процесу розмноження і збільшення кількості проживаючих на Землі особин.

Дроблення - це серія поділів заплідненого яйця багатоклітинного тваринного організму. Дроблення - це перша стадія онтогенезу, основа основ ембріонального розвитку.

Якщо взяти за приклад людський організм, подібні процеси в якому найбільш вивчені, то в ньому дроблення проходить на перші 3-4 діб, в той час, коли зигота просувається до матки по матковій трубі. Клітини, які виходять в результаті цього процесу, іменуються бластомерами.

Спочатку зигота дробиться або розділяється на бластомери, що нагадують ягоду малину. На цьому етапі у ссавців вона називається морулой. Потім трансформується в сферичний зародок - бластули.

Стінка бластули, утворена шаром тільки що утворених клітин, іменується бластодермой. А що сформувалась порожнину - бластоцелем.

В результаті дроблення з бластодерми утворюється оболонка - трофобласт, що забезпечує живлення зародка. Бластоцель стає ембріобласта, фізичним тілом зародка. Стадія повністю завершується до кінця першого тижня розвитку зародка. На фініші ми маємо бластоцит - плаваючий в рідині ембріопласт, прикріплений до трофібласту.

Стадію дроблення змінює гаструляция і імплантація зародка в стінку матки.

Розподіл - термін, який має 2 значення. У першому варіанті мається на увазі процес безстатевого розмноження рослинних, тваринних організмів, прокариотов і грибів. Розподіл - найдавніший спосіб збільшення кількості особин. Такий процес вельми популярний в середовищі одноклітинних - амеб, інфузорій, хлорела, бактерій і синьо-зелених водоростей. На тілі батьківської клітини утворюється перетяжка, паралельно подвоюється весь комплект плаваючого в цитоплазмі вмісту. Перетяжка невблаганно зростає. Деякий час клітина походить на пісочний годинник. На завершення процесу поділу 2 однакові клітини "відриваються" одна від одної.

Серед багатоклітинних організмів розподілом збільшують кількість особин гриби і більшість рослин. У середовищі тварин поділ, як розмноження, що не популярно.

Другий варіант використання терміна "поділ" стосується поділу еукаріотичних клітин. В цьому випадку спливають 2 процесу - мітоз і мейоз. При мітозі ядро ​​ділиться, зберігаючи при цьому вихідне число хромосом. При мейозі утворюються гамети, які отримали розполовинений, точніше - зменшений удвічі, набір хромосом. Мейоз є передмовою до статевого процесу. Завдяки йому виключається подвоєння числа хромосом в арифметичній прогресії в кожному наступному поколінні. Завдяки поділу в статевому процесі беруть участь клітини з гаплоїдний набором хромосом.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Дроблення характерно лише для царства Тварин. Процес поділу можна спостерігати у представників всіх царств живих організмів, що існують на Землі.
  2. Розподіл - процес, який йде перед заплідненням. Процес дроблення запускається відразу після запліднення.
  3. Дроблення пов'язано тільки з статевим розмноженням. Розподіл - частина статевого або власне безстатеве розмноження.