Різниця між бавовною і льоном

Різниця між бавовною і льоном

Бавовна і льон відносяться до тканин, що отримуються з рослинної сировини. Вони здатні добре вбирати воду і пропускати повітря, тому одяг з такого матеріалу не подразнює шкіру. Однак не всі знають, чим відрізняється бавовна від льону. Спробуємо в цьому розібратися.

Зміст статті

  • Загальні відомості
  • Порівняння
  • Таблиця

Загальні відомості

Один з названих видів тканини виготовляють з волокон бавовнику. Вони утворюються спочатку в закритих плодах рослини, що нагадують коробочки. А коли останні лопаються, волокна вириваються назовні у вигляді пухнастих, схожих на вату грудок. Після ряду виробничих операцій виходить дуже затребувана в світі тканину - бавовна.

Бавовна

Сировиною для виготовлення іншої тканини є льон. В цьому випадку в справу йдуть стебла рослини. Їх збирають, перетворюють в солому, сушать. В процесі прядильного виробництва отримують нитки, з яких потім тчуть полотно.

Льон до змісту ↑

Порівняння

Часто тканини розпізнають по тому, як горять їхні волокна. Але в нашому випадку цей спосіб не є визначальним. І бавовна, і льон поводяться при спалюванні однаково: вогонь спалахує яскраво-жовтий, в повітрі починає пахнути горілої папером, а в кінці залишається сірий попіл. Проте існують ознаки, складові відміну бавовни від льону.

Різниця помітна вже при візуальному огляді.Колір натуральної бавовни більш "чистий", білий або кремовий. Поверхня полотна при цьому матова, вона поглинає світло. Створюється враження, що перед очима м'яка тканина. І дійсно, торкатися до неї досить приємно. Льон же сам по собі має сіруватий колір, до якого можуть підмішувати коричневі або зелені відтінки. Ця тканина характерно поблискує. В її структурі помітні нерівномірно розподілені потовщення.

Льон жестковатий. З таким матеріалом важче працювати при шиття. Під час розкрою волокна норовлять зміститися, а край вироби без ретельної обробки буде сильно обсипатися. Однак ця тканина міцніша, ніж бавовна. Вироби з неї служать довго і не розтягуються. Недарма художники часто вибирають саме лляне полотно для своєї творчості. Велике значення в цьому плані має і особлива фактура матеріалу.

Перевагою льону також є його стійкість до багаторазового прання. Бавовняні вироби, в свою чергу, після таких процедур можуть давати усадку. Крім того, вони швидше втрачають початкову привабливість, вигорить на сонці. Хоча забарвлюється бавовна краще. Варто зауважити, що тканину обох видів легко мнеться, але в той же час і піддається прасування. Правда, лляні речі вимагають більшого нагріву праски.

У чому різниця між бавовною і льоном, якщо порівняти відчуття, які викликає одяг з них? У тому, що бавовняні речі зігрівають краще. Ця м'яка тканина часто йде на пошиття нижньої білизни, з неї виконуються моделі для дітей. У той же час лляна одяг дуже підходить для носіння в спекотні дні, вона немов охолоджує тіло. Крім того, з цього матеріалу шиють шкарпетки костюми, а також виготовляють мотузки, мережі, мішки та інші практичні вироби.

до змісту ↑

Таблиця

Бавовна Льон
Незабарвлений - білий або кремовий Натуральний колір - сірий, може бути коричневим, зеленим
Матовий Злегка блищить Рівне полотно
На волокнах місцями помітні потовщення М'який
жестковатую Витримує менше навантаження
Міцний Іноді дає усадку
Чи не змінюється після прання Речі можуть деформуватися Чи не розтягується
Краще забарвлюється Фарба на ньому закріплюється гірше
Вигоряє на сонці Довше зберігає вид
Гладять при меншій температурі Вимагає силь ого нагріву праски
Тепла тканину "Прохолодна" тканина