Різниця між комедією і трагедією

Різниця між комедією і трагедією

Комедія і трагедія як драматичні жанри протиставлені один одному. Твори, якими вони представлені, абсолютно по-різному впливають на глядача. Чим відрізняється комедія від трагедії, і що вкладено в основу кожної з них? Дізнаємося це.

Зміст статті

  • Загальна інформація
  • Порівняння

Загальна інформація

Обидва жанру належать відразу двома напрямками мистецтва: літературі і театру. Іншими словами, вони відносяться до драматургії, а найбільш повно розкриваються в сценічних постановках, де присутня гра акторів.

Історія комедії і трагедії дуже давня. Ще в античні часи розігрувалися вистави, що викликають у публіки незмінний інтерес. Ініціатором комедії вважається Аристофан. А досконалі зразки трагедії були створені Есхілом, Еврипидом і Софоклом - корифеями давньогрецької драматургії.

до змісту ↑

Порівняння

Кожен з жанрів примітний по-своєму. Комедійні твори спрямовані на те, щоб змусити глядача сміятися. Вони являють собою забавні історії, що складаються з непорозумінь і курйозів. Комічний персонаж часто дурнуватий і непередбачливий, йому властиво потрапляти в безглузді ситуації.

Одні комедії - добродушні і невимушені, виконані в гумористичній формі і створюють позитивний настрій. Інші характеризуються сатиричним підходом.У них висміюються громадські пороки і недоліки людей. Такі комедії не тільки радують глядача, а й змушують його замислитися, винести якісь уроки.

В будь-якому разі відміну комедії від трагедії полягає в тому, що фінал в комедії завжди благополучний. Трагедія ж обов'язково передбачає сумні наслідки. Її головного героя, а іноді і всіх персонажів, чекає неминуча загибель. Сама атмосфера трагедії напружена. У сюжеті присутні складні конфліктні сцени. Тон розповіді нерідко пафосний.

Трагічний герой часто ідеалізовано. Його моральна сила велика. Гідність характеру такого персонажа полягає в здатності піти на глибоке страждання заради досягнення благородної мети. Але якщо в комедії обов'язково знаходиться вихід зі скрутної ситуації, то герой трагедії стикається з нерозв'язними проблемами, його доля вирішена.

Треба сказати, що комедія і трагедія згодом кілька змінювалися. Проаналізуємо, якими вони були в далекі античні часи. До слова, першим, хто провів фундаментальне дослідження двох жанрів, на яке теоретики посилаються і сьогодні, був видатний філософ Аристотель.

Отже, комедія спочатку вважалася низьким жанром. Найчастіше вона набувала викривальний, сатиричний відтінок. Персонажами сценок нерідко був "всякий набрід", але іноді висміювалися і представники знаті. Сюжет комедії зазвичай був повністю вигаданий. Поступово статус цього жанру підвищувався. Адже комедійні твори стали присвячуватиметься актуальним суспільним проблемам і серйозних питань, що охоплюють моральну сферу.

Що стосується трагедії, то її античні зразки створювалися переважно на матеріалі міфів.Герой такого уявлення був втягнутий в нерозв'язний конфлікт з волі богів або злої долі. Пізніше основу трагедії стали складати історичні події. А в ролі головних дійових осіб вже виступали не герої міфів, а звичайні люди, частіше високого становища, з якими відбувалися похмурі події, що мають в фіналі фатальну розв'язку.

У чому різниця між комедією і трагедією? У тому, що в сучасному житті комедія продовжує своє існування. Зараз вона також є жанром кіно. Сюжет в такому фільмі може бути побудований виключно на комізмі положень, в які потрапляють персонажі. Трагедія ж в наші дні поступилася місцем драмі.