Різниця між заставою та іпотекою

Різниця між заставою та іпотекою

З певними здійснюються операціями пов'язані такі терміни, як "заставу" і "іпотека". Чим відрізняються ці поняття, і які умови оформлення відповідних угод? Про це розповідається нижче.

Зміст статті

 • Розкриття термінів
 • Порівняння звичайного застави та іпотеки
  • Предмет договору
  • Хто надає кошти
  • Форма договору
  • Права на майно
  • Термін виплати коштів
  • Вимоги до особі, що звернулася
  • Страховка майна

Розкриття термінів

В разі застави є, наприклад, організація, що має можливість надати деякого особі потрібну суму грошей. Скажімо, це банк. Передбачається, що через призначений час клієнт з відсотками поверне видані кошти. Щоб гарантувати виконання цього зобов'язання, визначається будь-яке майно і передбачається умова: якщо особа вчасно не погасить борг, то банк має право продати обраний предмет застави і так повернути свої гроші. Різновидом подібних відносин є іпотека, але тут є свої нюанси.

до змісту ↑

Порівняння звичайного застави та іпотеки

до змісту ↑

Предмет договору

В цілому закладеним може виявитися будь-яке майно: житло, ювелірні вироби, транспортні засоби та інше. Однак в разі іпотеки на кін ставиться тільки нерухомість, причому найчастіше саме та, заради придбання якої і здійснюється операція.Наприклад, на гроші банку купується квартира, щоб в ній жити, і до моменту погашення боргу вона залишається в заставі. Предметом іпотеки також можуть бути дачні будівлі, гаражі, земля і так далі.

до змісту ↑

Хто надає кошти

В угодах, елементом яких є застава, необов'язково беруть участь банки. Надавати на таких умовах позики можуть, наприклад, ломбарди. Фізичні особи також іноді займаються видачею грошей під заставу. Тим часом оформлення іпотеки - прерогатива банків.

до змісту ↑

Форма договору

Звичайний заставу може бути офіційно закріплений більш простим чином. Іноді такий договір потрібно завірити у нотаріуса. Іпотека, в свою чергу, пов'язана з серйозною процедурою - державною реєстрацією. У реєстрі записується, що отримана в користування нерухомість зараз знаходиться під заставою.

до змісту ↑

Права на майно

Певні об'єкти можуть закладатися в цілях покупки чого-небудь іншого. У таких випадках на майно, що купується не має ніяких обтяження. Це означає, що їм можна безроздільно користуватися. Разом з тим у випадку з іпотекою, коли одна і та ж нерухомість і купується, і закладається, діє багато обмежень.

Безумовно, особа стає власником, наприклад, квартири. Банк не забере її раптово. Це можливо лише в разі прострочення прописаних в договорі умов і після відповідної постанови суду. Однак самовільно виконувати будь-які операції (продаж, обмін) з такою нерухомістю заборонено.

до змісту ↑

Термін виплати коштів

Однією з особливостей іпотеки є те, що вона оформляється на дуже тривалий термін.На погашення боргу тут часто відводиться не один десяток років. Звичайний заставу характеризується набагато меншим періодом виплати позики.

до змісту ↑

Вимоги до особі, що звернулася

Угода з запорукою може здійснюватися на різних умовах. Від клієнта іноді потрібно лише паспорт та наявність дієздатності. У той же час якщо мова йде про іпотеку, то тут встановлюються більш суворі рамки, успішно використали супроти віку і рівня доходів.

до змісту ↑

Страховка майна

Саме в разі іпотеки цей захід є обов'язковою. Крім того, іноді доводиться страхувати працездатність і навіть життя - така вимога можуть висувати окремі банки, хоча законодавством подібне не передбачено.