Різниця між класицизмом і романтизмом

Різниця між класицизмом і романтизмом

Класицизм і романтизм - напряму в літературі і мистецтві. Кожному з них притаманні свої принципи і засоби художньої виразності. З'ясуємо, чим відрізняється класицизм від романтизму, порівнявши їх характерні особливості.

Зміст статті

 • Загальні відомості
 • Порівняння

Загальні відомості

Класицизм історично прийшов на зміну бароко. Його епоха охоплює більше ніж 150 років. Своїм народженням в XVII столітті класицизм зобов'язаний французьким письменникам і поетам. Провідними представниками цього напрямку стали Франсуа де Малерб, П'єр Корнель, Мольєр та інші. У Росії класицизм розвинувся пізньої - в XVIII столітті. М. Ломоносов, Д. Фонвізін, А. Кантемір - імена знаменитих російських класицистів.

Російський і західноєвропейський класицизм базувалися на одних і тих же принципах, але в творах чітко простежується певна специфіка. Зокрема, західноєвропейські класицисти спиралися на мистецтво античності, вважаючи його ідеальним естетичним зразком, російські ж письменники частіше зверталися до національної історії.

Перші об'єднання представників іншого напрямку - романтизму (передвісником в цьому випадку був сентименталізм) - стали створюватися в Німеччині в XVIII столітті. Незабаром романтизм почав поширюватися в інших європейських країнах (Англії, Франції), а потім дійшов до США і Росії.

Серед знаменитих романтиків слід назвати Г. Гейне, В. Гюго, Дж. Байрона, В. Жуковського, К. Рилєєва. Домінуюча роль романтизму в літературі тривала недовго - близько тридцяти років, але його значення для світової культури величезне.

до змісту ↑

Порівняння

Перш за все слід порівняти ідейні установки кожного з напрямків. Так, в основі класицизму лежить принцип раціоналізму. Розум панує і в суспільному, і в особистому житті. Цивільний і моральний борг стоїть понад егоїстичних почуттів і пристрастей. У творах класицизму розум і почуття становлять основний конфлікт, і розум неодмінно перемагає.

Романтизм найвищою цінністю визнає внутрішній світ, індивідуальність людини. У протистоянні "суспільство - особистість" акценти зміщуються в бік особистості, самодостатньою, відчуває, спраглої свободи. Романтизм зображує виняткові характери і відчайдушні (часто бунтарські) пристрасті. У ньому присутній культ природи, всього природного.

Щоб краще зрозуміти, в чому різниця між класицизмом і романтизмом, перерахуємо ознаки того й іншого напрямку, які абсолютно несхожі між собою. Для класицизму характерно наступне:

 1. Коштовне тільки вічне. Важливим є лише істотне, типологічну, все випадкове не має значення.
 2. Пірамідальна концепція. У кожному явищі є центр - вершина "піраміди", якій підпорядковано все "будівлю". Наприклад, щодо держави класицисти визнавали таким центром розумну монархію, благодатний для всіх громадян. Людина розглядався як ланка в піраміді світобудови.
 3. Людина - це функція, важливі його зовнішні діяння.Наприклад, Петро I зображувався як ідеальний монарх, який зміцнює державу, дбає про його благо. А тому, що він був дуже складним і не в усьому привабливим людиною, значення не надавалося.
 4. У творчості проглядається однолінійність характерів, присутність в них однієї домінуючої риси (сміливість або боягузтво, благородство або підступність і т. Д.). Кожен герой, в залежності від його ставлення до громадянського обов'язку, чітко характеризується як позитивний або негативний.
 5. Твори побудовані за правилами строгості і логічності. Використовується принцип трьох єдностей: дія займає не більше доби (єдність часу), розгортається в одному місці (єдність місця), являє собою один конфлікт за участю всіх героїв (єдність дії).
 6. Ієрархія жанрів. Високі жанри, такі як трагедія і ода, описували грандіозні події, в яких брали участь видатні діячі, полководці, монархи. Низькі жанри (комедія, байка) описували життя пересічних людей, висміювали побутові явища, деякі риси характеру.

Основні ознаки романтизму:

 1. Відсторонення героїв від дійсності через незадоволеність нею. Зображення картини світу, співзвучною з ідеалами автора. Події можуть відбуватися в містичному минулому, в майбутньому з перевлаштованих суспільством, в потойбічному, фантастичному світі.
 2. Інтерес до незвичайних особистостей (благородний розбійник) і високим пристрастям (фатальне кохання). Герої - сильні, відчайдушні натури - можуть жертвувати собою заради щастя ближнього або активно бунтувати проти існуючих умов життя.
 3. Природна стихія протиставлена ​​цивілізації, яка часто постає як ув'язнення для вільної особистості.Події нерідко відбуваються на тлі екзотичних пейзажів, сільській місцевості.
 4. Емоційний, піднесений тон творів. Переважання ліричного початку.
 5. Мудра сюжетна схема: парадоксальні ходи, захоплюючі таємниці, непередбачені розв'язки.
 6. Відмінність класицизму від романтизму проглядається і в представленій жанровій палітрі. Романтизм втілений в романтичній драмі, по-особливому складеному романі, елегії, піднесеної поемі.