Різниця між cD і MP3

Різниця між CD і MP3

Багатьом любителям музики знайомі аудіоформати CD і MP3. Які їх особливості?

Зміст статті

  • Факти про CD
  • Факти про MP3
  • Порівняння
  • Таблиця

Факти про CD

CD - це стандарт цифрового запису звуку на компакт-дисках (які також скорочено називаються CD - від Compact Disk). При цьому медіапотоків записується не у вигляді файлу, а як послідовність закодованих імпульсів, які зчитуються лазерною головкою приводу і відтворюються через динаміки або навушники.

Звук, записаний в CD, представлений в стереоформате 16 біт, має частоту дискретизації 44, 1 кГц, його бітрейт (щільність аудиопотока) відповідає приблизно 1400 Кбіт / с. Максимальна тривалість безперервного аудіо супроводу на стандартному компакт-диску - порядку 79, 8 хвилин, мінімальна - 4 секунди. Загальна кількість доріжок, які можуть бути записані на диску, - 99.

Формат CD вважається класикою аудіозаписи. Багато сучасні меломани вважають за краще використовувати саме його, а не більш прогресивні стандарти - такі як MP3 і його аналоги. Але для відтворення CD потрібна наявність пристроїв, здатних читати компакт-диски.

до змісту ↑

Факти про MP3

MP3 - це, в свою чергу, файловий формат запису звуку. Він має власне розширення. mp3. Для зберігання звукозаписів у відповідному форматі можуть бути використані практично будь-які носії файлів - ті ж компакт-диски, "вінчестери", флешки, хмарні сховища.

Головне достоїнство формату MP3 - в можливості записувати звук в файли відносно невеликого розміру при якості звучання, порівнянному з тим, що забезпечує формат CD.Так, загальна тривалість доріжок, записаних у форматі MP3 на компакт-диску при CD-якості звуку може перевищувати кілька годин. Однак досягається подібна можливість за рахунок зниження бітрейта. Максимальна його величина, яку здатний забезпечити формат MP3, - 320 Кбіт / с.

Стандарт MP3 зручний тим, що створювані при його використанні файли легко копіювати з одного пристрою на інший. Невеликий їх розмір дозволяє задіяти в якості носія мультимедійних файлів досить компактні девайси - флешки, SD-карти.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність CD від MP3 в тому, що перший формат не є файловим. Звукові доріжки записуються на компакт-дисках приблизно за тим же принципом, що і на аудіопластінках: різниця зводиться до того, що на CD розміщуються цифрові дані, які розпізнаються лазерною головкою, а на "вінтажному" пластику - борозенки, зчитувальні механічним способом. У свою чергу, звукозапис в форматі MP3 - такий же файл, як, наприклад, текстовий документ Word або веб-сторінка.

Розрізняються CD- і MP3-звукозапису також рівнем бітрейта. Перший стандарт забезпечує приблизно вчетверо більшу щільність звукового потоку, ніж другий (при максимальному бітрейті MP3, що становить 320 Кбіт / с), а також може значно перевищувати її при середніх показниках щільності запису MP3 (наприклад, 128 або 192 Кбіт / с). Але на слух різницю між якістю звучання CD і MP3 (особливо при 320 Кбіт / с) здатний визначити хіба що дуже досвідчений меломан.

До речі, при бажанні звукозапису у форматі CD легко (при наявності комп'ютера з CD-зчитувачем і найпростіших програм) конвертувати і в файловий формат - WAV. Його якість практично нічим не поступатиметься оригінальному - перш за все за рахунок збереження бітрейта в 1400 Кбіт / с.У свою чергу, WAV можна також без проблем конвертувати в MP3. Деякі програми дозволяють переводити CD в MP3 відразу ж - без попереднього створення файлів WAV.

Можлива, безумовно, і зворотна операція - по конвертації MP3 в CD. Правда, в цьому випадку якість звуку залишиться на тому ж рівні, що забезпечується вихідним MP3-бітрейтом, незважаючи на те, що при перекладі записи в CD він номінально збільшиться.

Визначивши то, в чому різниця між CD і MP3, відобразимо відповідні їй критерії в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

CD MP3
Що спільного між ними?
Обидва формати призначені для запису звуку, можлива конвертація з одного в інший
У чому різниця між ними?
Звук записується на компакт-диску у вигляді лазерного доріжки Звук записується у вигляді файлу, який може бути розташований на будь-якому цифровому носії
Бітрейт - близько 1400 Кбіт / с Бітрейт - в межах 320 Кбіт / з