Різниця між причиною і приводом

Різниця між причиною і приводом

Про причини і приводи кажуть, коли аналізують події, що відбулися або чиїсь дії. Однак поняття нерідко плутаються, і речі називаються не своїми іменами. Щоб уникнути непорозумінь, важливо знати, чим відрізняється причина від приводу.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Причина - то, через що виникають різні явища або вчиняються дії. У ролі причини можуть виступати інші явища або будь-які обставини. Причини можуть надавати і попереджувала вплив на хід подій, тобто запобігати виникненню явищ або вчинення дій.

Привід - привід, спонукальний поштовх для початку будь-яких дій. У деяких випадках привід, як і причина, стає підставою для бездіяльності.

до змісту ↑

Порівняння

З двох понять "причина" набагато глибше і обширніше. Відмінність причини від приводу полягає в тому, що перша являє собою щось грунтовне, часто не залежить від самої людини. Причина характеризується в певному сенсі постійністю. А привід знайдеться не один, так інший, щоб сталося те, що повинно статися. Образно привід можна порівняти з іскрою, від якої розгорається полум'я.

Приводом здатне стати несподівана обставина або навіть слово. Часто буває так, що у людини є вагомі причини для здійснення деяких дій, але він нічого не робить, так як чекає підходящого приводу.Тобто приводом може бути випадок, який використовується з певною метою.

Привід поверховий і очевидний. Причина не завжди знаходиться на виду. Іноді буває дуже складно докопатися до суті, тобто до причин, що викликали ту чи іншу подію. Це вимагає роздумів, аналізу. Справжні причини вчинків нерідко ховаються, а в якості виправдання або відмовки називається привід.

Щоб було зрозуміліше, в чому різниця між причиною і приводом, наведемо кілька прикладів. Отже, людина застудився. Приводом для цього могло стати знаходження під дощем або з'їдене морозиво. Причина - загальне ослаблення організму, наявне в даний момент.

Інший приклад. Один з подружжя не прибрав за собою одяг. Розгорілася сварка. Сам факт того, що ні відбулося потрібні дії, можна назвати приводом. Причина ж криється в роздратуванні, накопичилося між подружжям. Показовим також є поведінка людей, які страждають на алкоголізм. Залежність - це причина, що підштовхує до того, щоб людина використовувала будь-який привід для вживання в черговий раз спиртного.