Різниця між каноном і акафістом

Різниця між каноном і акафістом

Головні твори церковної гімнографії - канон і акафіст. Канони писані святими отцями, які по своїй духовності стояли і продовжують стояти набагато вище звичайних мирян. Їх твори відрізняються особливим богословствование і проникливістю, не завжди зрозумілою простій людині. Однак, "усяке дихання хай хвалить Господа", і, починаючи приблизно з VI століття, в богослужбовій практиці з'являється традиція читати акафісти - твори більш прості і легкі для сприйняття.

Зміст статті

 • Визначення
 • Порівняння
 • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Канон - жанр церковної гімнографії, головний твір, що прославляє святого або свято. У ньому старозавітні події виливаються і відображаються в новозавітних.

Акафіст - жанр церковної гімнографії, що містить похвали Богу, Богородиці, святих і свят, що починаються словом "Радуйся". Він прославляє події новозавітні.

до змісту ↑

Порівняння

Канони і акафісти складені за певним правилом. Канон складається з дев'яти пісень, що починаються ірмос і закінчуються катавасією. Як правило, в каноні тільки 8 пісень. Друга співається лише в покаянний канон Андрія Критського. У перший тиждень Великого Посту і в деякі дні П'ятидесятниці читаються коротші канони з двох, трьох або чотирьох пісень. Пісні складаються з 4-6, а іноді і більше, тропарів. Перед ними виконуються відповідні заспіви (приспіви).Акафіст складається з 25 строф, що чергуються між собою Кондаков і ікос. Кондаки більш короткі, ікос - розлогі. Вони об'єднані в пари. Всі строфи читаються по одному разу. Заспівів перед ними немає. Кондак 13-й, який є молитовним зверненням до святого, не має в парі икоса і читається тричі. Після нього ще раз прочитується 1-й ікос і 1-й кондак.

Канони складені святими отцями. В історії церкви були випадки, коли акафісти писали звичайні миряни. Схвалені вищим духовенством, ці твори набули поширення в богослужбовій практиці.

Після прочитання третьої і шостої пісні канону священик вимовляє малу ектению. Слідом за цим співаються або читаються седальни, ікос і кондак. На каноні утрені після прочитання восьмий пісні, за рідкісним винятком, співається пісня Пресвятій Богородиці. Одночасно може прочитуватися кілька канонів. Строфи акафісту не розділяються єктенії. Одночасно може прочитуватися тільки один акафіст.

Канони читаються на кожній утрені, повечерии і полунощнице. Це визначено Статутом Церкви. Канони виконуються також на молебнях. Благословляється читати їх і в домашній обстановці. Акафісти не включені в добовий богослужбовий коло. За Статутом тільки в п'ятницю на п'ятому тижні Великого Посту на утрені покладається читати Акафіст Похвали Богородиці. Читаються акафісти на молебнях, а також будинки. Канони дня Статутом чітко визначені. Акафіст, який він бажає замовити, людина вибирає сам.

В минулі часи канони повністю співалися. Тепер, як правило, тропарі прочитуються. Ірмос співається на мелодію, відповідну гласу поточного тижня. Голосів лише вісім, вони чергуються.Акафісти гласу не підпорядковані.

Канони виконуються протягом усього року. Акафісти не прийнято читати під час Великого Посту, за винятком недільних днів, хоч до цього і не існує канонічного заборони. Однак радісно-урочистий характер твору мало відповідає тихому і спокійному настрою великопісних буднів.

Кожна пісня канону пов'язана з якимось біблійним подією. Прямо про це в тексті може бути і не вказано, але побічно присутність тієї чи іншої теми обов'язково відчувається. Акафіст, на відміну від канону, більш простий для сприйняття. Його лексика русифікована, синтаксис простий, а текст дискретний. Акафіст легкий, це те, що виходить із серця, краще, що звичайна людина хоче сказати Богу.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

 1. Акафіст оспівує новозавітні і більш пізні церковні події. У каноні старозавітні події екстраполюються на новозавітні.
 2. Канони дня визначені Статутом. Акафіст для молебню віруючі вибирають на свій розсуд.
 3. Акафіст починається з проімія (вступу), канон має звичайне початок.
 4. Канон складається з дев'яти пісень, кондак - з 25 строф, з'єднаних попарно (крім 13-го кондака).
 5. Для акафісту характерно виголошення "Радуйся".
 6. Після третьої і шостої пісні на каноні проголошується мала єктенія. Строфи акафісту нічим не розділені.
 7. Акафіст більш простий в побудові тексту, а тому більш легкий для сприйняття.
 8. За статутом, канони читаються в церкві щодня. Тільки Акафіст Похвали Богородиці обов'язковий, згідно Типікону. Читається він на службі один раз на рік. Решта читаються на молебнях та використовуються в домашній молитві.