Різниця між брусом і бруском

Різниця між брусом і бруском

Різноманітність пиломатеріалів, що надходять на будівельні ринки, дуже велике. І якщо що є дошка, розуміють всі, то ось з деякими іншими термінами не все так просто. Хто може відразу відповісти, чим відрізняється брус від бруска? Якщо ви не будівельник, чи не тесля і не працюєте на пилорамі, то навряд чи знаєте, в чому відмінність між ними. Але насправді розібратися в цьому дуже просто.

Зміст статті

  • Брус або брусок
  • Порівняння

Брус або брусок

Суфікс "ок" в російській мові є зменшувально-пестливих. Інакше кажучи, при його додаванні до слова похідне означатиме щось менше, ніж предмет, званий початковим терміном. Так воно і є. Відповідно до Держстандарту, брусом вважається пиломатеріал товщиною і шириною 100 мм і більше. Якщо хоча б по одному параметру він менше 100 мм - це вже не брус.

Брусок ж - це пиломатеріал товщиною менше 100 мм, причому відношення ширини до товщині повинно бути не більше ніж 2 до 1. Якщо співвідношення більше, то це буде вже не брусок, а дошка. Зрозуміло, при прикордонних величинах товщини і ширини відміну бруса від бруска умовно, адже при струганні рубанком легко зняти кілька міліметрів матеріалу, формально перевівши його в іншу "категорію". Оскільки головна відмінність між цими пиломатеріалами - товщина, то різної буде і область їх застосування.

Стандартні використовуються в нашій країні різновиду брусків по товщині і ширині для різних порід дерев представлені в наступній таблиці:

Хвойні породи Тверді листяні породи М'які листяні породи і береза ​​Товщина і ширина, мм
16, 19, 22, 25, 32, 40, 44, 50, 60, 75 19, 22, 25, 32, 40, 45, 50, 60, 70, 80 , 90, 100 Довжина
Від 1 до 6, 5 м з кроком 25 см Від 0, 5 до 6, 5 м з кроком 10 см Від 0, 5 до 2, 0 м з кроком 10 см до змісту ↑
Порівняння

Брус як пиломатеріал масивний і міцний застосовується в основному в будівництві для створення несучих конструкцій. Зазвичай його використовують в якості балок або опор, зрідка - при зведенні стін з подальшим покриттям сайдингом або іншої облицюванням. Брусок як менш міцний матеріал знайшов своє "покликання" в будівництві при зведенні не настільки потужних конструкцій - наприклад, він застосовується в якості лагов при настилі дощатої підлоги, а також в деяких інших випадках. Поза будівництва брусок використовується при виробництві тари і в меблевій промисловості.

Якщо брусок виходить при розпилюванні бруса або дощок, то брус може бути виготовлений як з колод, так і шляхом склеювання дощок. І той і інший матеріал при необхідності стругають. Струганим може бути будь-яка кількість сторін. Якщо оброблені дві протилежні сторони, такий брус називається двукантним, якщо три - трехкантним, чотири - четирехкантного.

І брус, і брусок бувають каліброваними. Калібрування полягає в просушування пиломатеріалу і обробці його за заданими розмірами або лекалами (калібрований профільований брус). Попереднє просушування необхідно для того, щоб брус або брусок згодом при природному випаровуванні вологи не "повело", що обов'язково позначиться на його розміри і форму.Калібрований профільований брус, що виготовляється з деяких порід дерев, йде на будівництво будинків. Такі стіни обробляються зовні спеціальним складом і в основному не потребують у зовнішній обробці. А профільований брусок найчастіше використовується в меблевому виробництві. На цьому, мабуть, можна і завершити розповідь про те, в чому різниця між брусом і бруском.