Різниця між Афінами і Спартою

Різниця між Афінами і Спартою

Інтерес людини до історії ніколи не вщухав: життєвий уклад древніх держав як і раніше розбурхує уми сучасних людей. Афіни і Спарта - це два антиподи, які часто протиставляються один одному в літературі і мистецтві. Однак при уважному вивченні можна знайти і безліч схожих рис між ними. Ретельний аналіз даних державних утворень минулого допоможе нам краще зрозуміти, яка форма існування є більш стійкою і життєздатною.

Афіни - це столиця Стародавньої Греції і місто-держава, яка почала існування в 15 столітті до нашої ери. Саме звідси розпочала свою історію сучасна європейська культура. Афіни неодноразово переходили зі складу одних імперій і держав до складу інших, найбільш драматичним стало захоплення цієї території Османською імперією, що сталося в 1458 році. На даний момент Афіни є столицею Греції, яка входить до Європейського Союзу.

Спарта - це держава, яка існувала в стародавні часи на території сучасної Греції. Офіційна назва даного освіти - Лакедемон. За часів заснування сама наявність такого протогосударства було досить прогресивним, оскільки воно мало розвиненою системою управління і власною ідеологією. Але в силу відсутності реформ і зупинки в розвитку, територія не змогла втриматися на європейській арені і була поглинена більш сильними сусідами.

Таким чином, між найдавнішими державними утвореннями є багато спільного. Як Спарта, так і Афіни являли собою міста, що володіють власною системою управління. Вони вступали в союзи зі своїми сусідами, брали участь у військових походах. У них сформувалися власні принципи існування, які поділялися населенням. Як Спарта, так і Афіни увійшли до складу Римської імперії в 146 році до Нової ери, однак зберегли право на самоврядування.

Проте, внутрішній устрій даних державних утворень був абсолютно різним. Афіни - це зразок демократії, де всі рішення проходили схвалення народних зборів. У Спарті влада належала двом царям, які діяли одноосібно. В Афінах люди володіли особистою свободою: як демос, так і аристократи. Рабів було мало, і в основному вони походили з числа народів, які зазнали поразки в війнах. У Спарті все люди ділилися на рабів (ілотів) і воїнів, які мали свободою.

Афіни подарували світу такі досягнення, як Олімпійські ігри, філософія, риторика, поезія. У Спарті відбувався штучний відмова від даних "надмірностей", змагання на потіху публіки були заборонені. Формально не існувало приватної власності, все належало громаді. Варто зауважити, що загальновідомий принцип скидання слабких немовлят зі скелі існував не тільки в Спарті, а й в Афінах. Час був такий: від нежиттєздатного потомства позбувалися відразу.

Олімпійські ігри в Афінах

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Суспільний лад. У Спарті все населення поділялося на 2 нерівні категорії - ілотів (рабів) і дорійців (вільних громадян). В Афінах були аристократи і демос (вільні люди), а також раби, яких було небагато.
  2. Форма правління. В Афінах була давня демократія, в той час як в Спарті - класична аристократія.
  3. Економіка. В Афінах були розвинені такі форми господарства, як садівництво і тваринництво, землеробство, торгівля, ремісничі.
  4. Культурний розвиток. В Афінах заохочувалося будь-який прояв свободи особистості: філософія, поезія, риторика. У Спарті диктувався повна відмова від усього "зайвого", розкішшю вважалося все, що виходить за рамки природних потреб.