Різниця між антибіотиком і антисептиком

Різниця між антибіотиком і антисептиком

В медичній практиці для боротьби з небезпечними для організму патогенами застосовуються антибіотики і антисептики. Препарати того і іншого виду мають різний склад і особливості дії. Чим відрізняється антибіотик від антисептика? Спробуємо відповісти на це питання.

Зміст статті

  • Поняття "антисептика"
  • Порівняння
  • Таблиця

Поняття "антисептика"

Шкідливі мікроорганізми можуть перебувати в поверхневих ранах і саднах або поширюватися всередині тіла, вражаючи тканини. У медицині дії, що проводяться з метою знищення (або зупинки розвитку) патогенів, які вже перебувають в організмі, називаються антисептиками. Такі заходи не слід плутати з асептикою, яка проводиться для того, щоб не допустити проникнення мікробів в рану.


Існує чотири основних способи здійснення антисептики. Два з них - біологічний і хімічний - якраз пов'язані із застосуванням препаратів, які називаються відповідно антибіотиками і антисептиками. Іншими заходами є механічна обробка ураженої місця (видалення гною, крові, інфікованих тканин) і вплив на збудників фізичними способами (створення умов, в яких мікроби не можуть існувати).

до змісту ↑

Порівняння

Походження

Розглядаючи відміну антибіотика від антисептика, варто, перш за все, зупинитися на тому, з чого вони створюються.Так, до істинних антибіотиків зараховують кошти, одержувані на основі біологічного матеріалу. Лікувальні речовини в цьому випадку продукуються пліснявими грибами, певними бактеріями, актиноміцетами. Однак в даний час антибіотиками нерідко називають і напівсинтетичні сполуки, а також антибактеріальні хіміопрепарати відповідного дії.

В свою чергу, під антисептиками (у вузькому сенсі) розуміються речовини хімічного походження. До них відносяться, наприклад, борна кислота, анолит АНК, розчин йоду і так звана зеленка. Препарати цього типу зберігаються дуже довго.

Спосіб застосування

Антибіотики призначені для ліквідації як зовнішніх, так і внутрішніх патологічних явищ. В останньому випадку після прийому ліків активні речовини надходять в осередок інфекції з кровотоком. Той чи інший антибіотик призначається з урахуванням його сумісності з іншими медикаментами, прописаними пацієнтові. При подібному лікуванні не варто забувати про ризик виникнення побічних ефектів.

Антисептики - це кошти, які використовуються, як правило, для зовнішньої обробки, при якій здійснюється прямий вплив на зону ураження. Із застосуванням таких препаратів промивають рани і порожнини, виробляють місцеве обколювання тканин. Антисептики також можуть наноситися на хворобливі області у вигляді мазей і присипок. Склади цього типу характеризуються поганою усмоктуваністю, побічні реакції вони викликають досить рідко.

Спектр дії

У чому різниця між антибіотиком і антисептиком? У тому, що корисна активність медикаментів першого виду є вибірковою. Це означає, що часто конкретний антибіотик може впливати потрібним чином тільки на певні види патогенних агентів.

Тим часом більшість антисептиків сильні щодо всіляких збудників інфекції. При цьому стійкість мікроорганізмів до подібних лікарських засобів є дуже низькою.

до змісту ↑

Таблиця

Антибіотики Антисептики
Справжні зразки - біологічного походження Мають хімічний склад
Багато з них приймаються всередину Як правило, призначені для зовнішньої обробки
Виборча корисна активність Спектр дії більшості з них дуже широкий
Чи можуть провокувати появу побічних ефектів Побічні реакції виникають досить рідко
Мають гарну усмоктуваністю Погана всмоктуваність
У збудників може вироблятися стійкість до цих препаратів неспе осібність патогенів чинити опір дії таких складів
Менший термін зберігання Довго не втрачають корисні властивості