Різниця між земноводними і рибами

Різниця між земноводними і рибами

Риби та земноводні в системі біологічної класифікації є класами (або парафілетіческімі групами), які входять у вищу таксономічну групу - тип хребетних (хордових) тварин. Чим відрізняються земноводні від риб біологічно? Розглянемо питання, використовуючи останні дані науки.

Зміст статті

  • Походження
  • Порівняння
  • Таблиця

Походження

На сьогоднішній день встановлено, що життя на Землі вперше виникла в океані. Довга еволюція найпростіших організмів поступово привела до ускладнення їх біологічної організаціїї зрештою до появи риб - хребетних тварин, чиє життя повністю пов'язана з водоймами. Коли рослини вийшли з океану на сушу, тварини рушили слідом за джерелами їжі: спочатку "вегетаріанці", а потім і хижаки. Риби, поступово видозмінюючись, стали перетворюватися в істоти, більш пристосовані для життя на мілководді і прилеглих до берега ділянках суші - так з'явилися земноводні.

Відмінність земноводних від риб в першу чергу в тому, що вони адаптувалися до дихання поза океану. Однак тісний зв'язок з водоймою змусила розвинути комбіноване дихання: крім легких (як у всіх мешканців суші), у земноводних є додаткові органи дихання - зябра, а деякі взагалі дихають за допомогою шкірного покриву (це називається "шкірне дихання").Однак ряд видів має тільки легкі - наприклад, жаби, які живуть в більш сухому середовищі, ніж більшість земноводних.

до змісту ↑

Порівняння

таксономически (тобто в системі класифікації) риби і земноводні є рівнозначними класами хребетних тварин. Як ми встановили, земноводні походять від риб в процесі пристосування до нових умов життя. Разом з тим у них залишилося досить велика кількість однакових рис будови, способу життя і розмноження. Що ж у них спільного?

По-перше, це розмноження, яке здійснюється за допомогою метання ікри. Зрозуміло, з цього правила є винятки. Існують живородні риби (наприклад, деякі акули) і живородні земноводні (ряд видів жаб і саламандр). Однак розмноження шляхом ікрометання зустрічається і у риб, і у земноводних значно частіше. Живородіння - це, швидше, виняток із правил.

По-друге, і ті й інші є холоднокровними тваринами, тому сильно залежать від температури навколишнього середовища: якщо для риб середовище більш комфортна - адже вода не остигає нижче нуля (у них завжди є можливість піти від "наступаючого" льоду на глибину ), то у земноводних не все так добре. Коли температура повітря стає занадто низькою для нормального метаболізму, вони впадають в сплячку. Цікаво, що практично всі земноводні не можуть жити в солоній воді, в той час як риби поширені повсюдно. Це пов'язано з особливостями шкірного дихання: через чутливу шкіру розчинена в морській воді сіль "витягує" з організму тварини вологу, яка має меншу солоність, і воно гине від зневоднення - такий ось парадокс!Винятком є ​​американська жаба-ага, яка в процесі еволюції пристосувалася до життя в солоній воді.

до змісту ↑

Таблиця

Підіб'ємо підсумок, в чому різниця між земноводними і рибами. Крім перерахованого, можна додати, що у икромечущих земноводних в процесі розмноження присутній стадія, якій немає у риб. Це, наприклад, всім нам добре відомі пуголовки - проміжна ланка між ікринки і дорослої жабою. До речі, вивчаючи його розвиток, біологи змогли спостерігати свого роду міні-еволюцію земноводних. Пуголовки з'являються на світ із зовнішніми зябрами і хвостами, але без лап. Поступово у них виникає легенева подих, відвалюється хвіст і виростають лапи - і незабаром перед нами постає повноцінна жаба.

Земноводні Риби
Класифікація Клас, що входить в тип хордових тварин Клас, що входить в тип хордових тварин
Харчування Рослиноїдні, всеїдні, хижаки Рослиноїдні, всеїдні , хижаки
Розмноження Ікрометаніе, живородіння. У безхвостих земноводних існує стадія розвитку між ікринки і дорослим собакою - пуголовки Ікрометаніе, живородіння
Спосіб життя Холоднокровні тварини, сильно залежать від температури навколишнього середовища. При поніженііменьше критичної впадають в сплячку. Можуть жити тільки в прісній воді (за вкрай рідкісним винятком) Холоднокровні тварини. При зниженні температури води знижують життєву активність, але в сплячку не впадають. Різні види риб пристосувалися до існування як в солоній, так і в прісній воді. Є види, які можуть жити в прісних водоймах і в морі