Різниця між aHCI і IDE

Різниця між AHCI і IDE

В сучасних комп'ютерних системах жорсткі диски підключаються в різних режимах: потрібний параметр вибирається в BIOS. Бажання розібратися, чим відрізняється AHCI від IDE, може з'явитися при установці нового накопичувача або операційної системи, які іноді пред'являють суворі вимоги до протоколів. Настійно рекомендується не плутати ці режими при перенесенні жорстких дисків з однієї збірки в іншу.

Зміст статті

  • Порівняння
  • Таблиця

Режим AHCI (Advanced Host Controller Interface) передбачає реалізацію протоколу підключення SATA - послідовного інтерфейсу передачі даних.

Режим IDE (Integrated Drive Electronics) дозволяє емулювати застарілий паралельний інтерфейс передачі даних PATA.

Таким чином, в одному з режимів підключений накопичувач буде працювати як SATA-диск, в іншому - як диск IDE (фізично залишаючись все тим же SATA). Така підміна потрібна для забезпечення максимальної сумісності комплектуючих і програмного забезпечення, яке не підтримує роботу за новим протоколом.

Порівняння

Будь-накопичувач SATA може працювати в IDE-режимі, і користувачів не будуть мучити докори сумління з цього приводу, більшість навіть не помітить. Багато виробників материнських плат за замовчуванням в BIOS включають PATA-сумісність: так буде безпечніше. Що вийде, якщо підключити, наприклад, диск з Windows XP до системи, в якій контролер працює в AHCI (підтримує ОС Microsoft, починаючи з Vista)?Гарний синій екран з білими літерами, кричущими про помилку. Так що перестраховуються резонно.

натисніть на картинку для збільшення

Навіщо тоді потрібен рідний для інтерфейсу SATA режим? По-перше, швидкість читання при зверненні до диска вище, ніж у PATA, що підвищує загальну продуктивність системи. По-друге, для SATA доступні дві чудові "плюшки": NCQ і "гаряче підключення" накопичувача. В цьому і полягає основна відмінність AHCI від IDE: останній повільніше і менш функціональний, хоча і сумісний з застарілими комплектуючими і ПО.

Native Command Queuing - технологія, що дозволяє перебудовувати чергу виконання команд читання, що надійшли до жорсткого диска від системи. Переміщення головок між доріжками з даними займає тим більше часу, чим далі ці доріжки один від одного. NCQ дає можливість звернутися в першу чергу до тих секторах, які знаходяться поруч, навіть якщо запит надійшов пізніше. Таким чином робота зчитувальних пристроїв оптимізується, швидкість підвищується. Правда, користувач може оцінити приріст тільки в момент завантаження ОС або в процесі роботи з ресурсоємними додатками, а в решті випадків свідчать про нього результати тестів.

Якщо підключити жорсткий диск до материнської плати і блоку живлення (при необхідності) працюючого комп'ютера, ми відразу зауважимо, в чому різниця між AHCI і IDE. У рідному режимі SATA новий пристрій визначиться системою, як це відбувається з USB-накопичувачами, і з ним можна буде працювати. Це зручно, якщо треба швидко перенести дані або перевірити працездатність чужого HDD. Інтерфейс PATA, в тому числі і емульований, вимагає повного виключення комп'ютера. У кращому випадку при маніпуляціях з диском система його проігнорує, в гіршому - обладнання дасть серйозний збій.

Ще один важливий момент: в режимі IDE неможлива установка операційних систем на SSD-диски. Твердотільні накопичувачі вимагають включення AHCI.

до змісту ↑

Таблиця

AHCI IDE
Протокол підключення по інтерфейсу SATA Протокол, що емулює підключення по інтерфейсу PATA
Несумісний із застарілим ПО і комплектуючими (потрібні драйвера) < Сумісний з будь-яким обладнанням і ПО Підтримує SSD
Несумісний з SSD Підтримує NCQ, вище швидкість читання секторів HDD
Залишає продуктивність SATA на рівні PATA Підтримує "гаряче підключення" пристроїв Вимагає відключення системи для установки пристрою