Рейтинг найбільших покупців російської нафти

Нафтовий ринок в Росії (як, втім, і будь-яка інша область, де обертаються великі гроші) закритий від цікавих поглядів профанів і непосвячених. Відомі лише загальні обсяги продажів (244. 5 млн т сирої нафти за 2015 рік) і сума (89. 6 млрд). Однак журналу Forbes вдалося підняти завісу таємничості над багатомільярдними угодами і скласти рейтинг найбільших покупців російської нафти . На перші двадцять імен в списку доводиться 190. 2 млн тонн або 80% всього експорту нафтової сировини.

Зміст:

  • 10. Concept Oil Services
  • 9. Tatneft Europe
  • 8. Ros-GIP Limited
  • 7. Mercuria Energy Trading
  • 6. Shell International Trading
  • 5. Orlen
  • 4. Trafigura
  • 3. Total Oil Trading
  • 2. China National United Oil Corporation
  • 1. Litasco

10. Concept Oil Services

Відкриває топ-10, мабуть, сама таємнича компанія - Concept Oil Services. Відомо про неї тільки те, що розташована вона в Гонконзі, а ось імена власників і навіть гендиректора - секрет. На думку російських ЗМІ, швидше за все, власник Concept Oil Services - росіянин, можливо, один із співробітників Міненерго і / або "Транснафти". Більш точні дані вдалося отримати про загальний обсяг закупівель нафти з Росії (5. 9 млн т), сумою контрактів (2. 3 млрд доларів) і ціною одного бареля (53. 3 долари).

9. Tatneft Europe

Дочірнє підприємство "Татнафти" закупило нафти загальним обсягом в 8. 1 млн т за 2. 9 млрд доларів (один барель - 48. 9 долара).

8. Ros-GIP Limited

Компанія Ros-GIP Limited була створена трейдинговим концерном Glencore спеціально для поставок нафти і нафтопродуктів від "Роснефти"."Роснефть" взяла на себе зобов'язання постачати нафту за 10 млрд доларів, які були потрібні їй на покупку ТНК-ВК в 2013 році. У 2015 році Ros-GIP Limited було отримано 8. 1 млн т нафти на загальну суму в 2 9 млрд доларів при ціні одного бареля в 49. 7 долара.

7. Mercuria Energy Trading

У 2015 році ця велика швейцарська трейдингова компанія придбала 7. 8 млн т російської нафти ціною в 3 млрд доларів (ціна за барель - 52. 3 долари). Більшу частину закупленої в РФ нафти компанія перепродала польської компанії Orlen, яка сама по собі активно торгує з Росією.

6. Shell International Trading

Shell International Trading - дочірній підрозділ компанії Royal Dutch Shell, яка сама вже давно займається розробкою нафтових родовищ в Росії на пару з "Газпромом". Проте за минулий рік Shell International закупила в Росії 9. 7 млн ​​т нафти на загальну суму в 3. 6 млрд доларів при ціні одного бареля в 51. 1 долара.

5. Orlen

Компанія Orlen частково належить державному казначейству республіки Польща і є давнім партнером "Роснефти". Загальний обсяг закупівель в 2015 році склав 10 млн т. За ціною за один барель - 51. 2 долари загальна сума склала 3. 7 млрд доларів.

4. Trafigura

Інтереси Trafigura не вичерпуються лише купівлею російської нафти (хоча в 2015 році компанія придбала 12. 9 млн т нафти ціною в 4. 9 млрд доларів, один барель - 52. 3 долари). Це великий гравець на ринку металів і мінеральних добрив. Основні партнери в Росії - "Роснефть" і "Сургутнафтогаз".

3. Total Oil Trading

Відкриває топ-3 найбільших покупців нафти з РФ дочірній підрозділ французької компанії Total. У 2015 році воно купило в Росії нафти на 5. 2 млрд долара об'ємом 14. 5 млн т при ціні одного бареля в 49. 3 долари. Основні російські партнери - "Роснефть", "Газпром нафта" і "Сургутнафтогаз".

2. China National United Oil Corporation

Підрозділ китайської державної компанії закупило в Росії 26. 9 млн т нафти і нафтопродуктів на загальну суму в 10. 5 млрд доларів (ціна бареля - 53. 6 долара). Основні партнери CNPC в Росії - "Роснефть" і "Транснефть". Однак інтереси китайського гіганта не вичерпуються лише Російською Федерацією; компанія активно торгує на міжнародному ринку.

1. Litasco

У 2015 році ця компанія закупила в Росії 35. 8 млн т нафти за 13 млрд доларів при ціні 49. 7 долара за барель, що вивело її на перше місце серед покупців російської нафти. Всі акції Litasco належать "Лукойл". Передбачувано, що основний партнер Litasco в Росії - "Лукойл", проте крім цього компанія закуповує нафту і нафтопродукти ще й у "Роснефти" і "Сургутнефтегаза". Однак діяльність Litasco не вичерпується тільки експортом нафти "Лукойл". Наприклад, після скасування санкцій проти Ірану компанія одна з перших стала закуповувати нафтопродукти іранського виробництва.