Як пишеться правильно: немає або немає?

Як пишеться правильно: немає або немає?

Відсутність чого-небудь або заперечення чужої думки можна висловити коротко і ясно: словом немає . Не виникло б питань про його вживанні в мові, якщо б не сумнів в тому, як правильно говорити і писати: немає або нету ?

Тонкощі використання цього слова і його правопис пов'язані з нормативними вимогами до літературних і розмовною стилям російської мови, в яких варіанти заперечення немає і нету розглядаються з точки зору доречності і стилістичного відповідності певному рівнем мовної культури.

У чому ж різниця між немає і нету ?

Негативна частка немає вживається в усній і письмовій мові будь-якого стилю. Вона не володіє емоційною або експресивним забарвленням і повністю відповідає загальноприйнятим нормам слововживання і.

Стилі мови Приклади вживання частки немає
Літературні стилі: художній, публіцистичний Ні , не тебе так палко я люблю. На немає і суду немає . Ні межі людським можливостям. Ми говоримо немає несмаку і вульгарності.
Діловий стиль Доводимо до Вашого відома, що в даний момент у компанії немає можливості задовольнити Ваші вимоги щодо зміни умов договору.
Науковий стиль В цій гіпотезі немає достатніх теоретичних обґрунтувань.
Розмовний стиль - Вип'єш чаю? - Ні , не хочеться. У нього ні копійки немає в кишені - все просвистів.

Відповідно до літературними нормами сучасної російської мови вживання просторічної форми заперечення нету обмежена виключно розмовним стилем. Допускається його використання в художньому стилі для створення ефекту просторіччя, якщо це відповідає авторському задуму:

Цілий день прочекав, а від нього ні привіту ні відповіді немає.

Нема чим порадіти, хоч вовком вий.

- Пироги сама пекла?

- Нема, маманя розстаралася.

Однак порівняно недавно слово нету вживалося в мові значно ширше і не мало настільки суворих стилістичних обмежень. Воно зустрічається в текстах літературних творів, написаних в XIX столітті, рідше, ніж нейтральне немає , але все-таки досить часто, щоб служити тільки ілюстрацією до мовній характеристиці героїв. Ще раніше, аж до кінця XVIII століття, заперечення нету в усній і письмовій мові виступало нарівні зі звичною для нас формою немає .

Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації щодо вживання в мові негативних частинок немає і немає:

  1. В сучасній російській літературній мові нормативним вважається вживання негативної частки немає . Слово нету відноситься до просторічним виразами.
  2. Заперечення немає загальновживане і відповідає будь-якому мовному стилю. Стилістично знижене заперечення нету може вживатися в розмовній мові або використовуватися для передачі стилізованої мови героїв сатиричних літературних творів.