Як пишеться правильно: час або часу?

Як пишеться правильно: час або часу?

У російській мові іменники мають категорію роду: чоловічого, середнього, жіночого або загального, можуть бути живими або неживими, власними або загальними, а також змінюватися по числах і відмінках. Зміна відмінкових закінчень відповідає певному типу відмінювання, в якому враховуються всі перераховані характеристики. Правопис іменника час у формі непрямих відмінків підпорядковується особливими правилами. Знання цих правил дозволить уникнути помилки у відповіді на питання про те, як потрібно писати: час або часу ?

Іменник час відноситься до середнього роду, але в однині змінюється за відмінками не по II типу відмінювання, як, наприклад, іменники море, вікно, озеро , а по так званому разносклоняемому типу. Він об'єднує 10 іменників середнього роду, що закінчуються на - ма : час, тім'я, вим'я, прагнучи, прапор, насіння, ім'я, полум'я, плем'я, тягар, і один іменник чоловічого роду < шлях. В родовому, давальному, орудному і місцевому відмінках, крім стійких закінчень , -ємо , вони набувають суфікс - ен -, а в називному і знахідному повністю збігаються за формою написання:

Падіж, питання
Іменники на ма І. (Що?)
час тім'я прапор Р. (Чого?)
часу тімені прапора Д.(Чому?)
часу тімені прапора В. (Що?)
час тім'я прапор Т. (Чим?)
часом тім'ям прапором П. (Про що?)
(о) часу (о) тімені (о) прапора
В залежності від того, в якому відмінку вживається іменник

час , в реченні воно може мати тільки одну з трьох форм: час , часу або часом. Прийшов час збирати урожай яблук. (Їм. П.)

Незважаючи на пізній час, все ще було світло. (Вин. П.)

Скільки часу спливло відтоді! (Род. П.)

Треба довіряти своєму часу. (Дат. П.)

Тим часом в залі для глядачів відбувалося щось дивне. (Творити. П.)

Що згадувати про минуле часу! (Пр. П.)

При виборі потрібної відмінкової форми

час або часу слід звертати увагу на питання, який можна поставити до слова. Питанню що? відповідає форма час , питань чого? чому? про що? - форма часу . Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації по утворенню і вживання в мові відмінкових форм час і часу:

В називному і знахідному відмінках правильно вживати форму

  1. час . У родовому, давальному і місцевому вживається форма часу . Іменник
  2. час в реченні виступає в ролі підмета або прямого доповнення. Форма часу може бути доповненням або обставиною. З питальним займенником
  3. скільки і власною мовою багато поєднується форма родового відмінка: скільки часу; багато часу .