Як пишеться правильно: ляжте або ляжте?

Як пишеться правильно: ляжте або ляжте?

Правопис деяких дієслів у формі наказового способу залежить від процесів чергування звуків в корені слова. У зв'язку з цим виникають питання про те, як треба вимовляти і писати подібні слова, не допускаючи помилки. Наприклад, яка з форм дієслова є правильною: ляжте або ляжте ?

У російській мові форма наказового способу дієслів утворюється від основи інфінітива, в якій можливо чергування кореневих приголосних [ж] і [ч], з [г] і [к]: Ігри - біжи, біжіть; стригти - стриги, стрижіть; піч - пеки, печіть .

Таке чергування відбувається в корені дієслова наказового способу ляж, ляжте . Ця форма утворена від основи інфінітива дієслова недосконалого виду лежати . Вона відрізняється від схожої в смисловому значенні, але не має чергування кореневих приголосних форми лягай, лягайте , утвореної від інфінітива дієслова лягати .

освіту форм наказового способу

дієслів лягайте і ляжте

інфінітив основа чергування наказовий спосіб
лягати

-лож- - лягай, лягайте
лежати

-леж- -ж - / - г- ляж, ляжте

Оскільки чергування кореневих приголосних при утворенні наказового способу дієслова відбувається далеко не завжди, в мові замість правильної форми ляж , < ляжте часто виникає її неправильний варіант ляжь, ляжьте .На листі допускається ще одна помилка: втрачається м'який знак.

Розуміння відмінностей у способі освіти форм дієслова

лягайте і ляжте дозволить не змішувати в усній і письмовій мові ці варіанти з помилковим ляжьте. Для порівняння і запам'ятовування можна використовувати такі приклади:

правильно

неправильно Ляжте
на диван, вам на ньому буде зручніше. Ляж

поруч зі мною. Лягайте

спати: завтра буде важкий день. Лягай

зручніше і засинай. Ляжьте

на диван, вам на ньому буде зручніше. ляжь

поруч зі мною. Ляжьте

спати раніше: завтра буде важкий день. ляжь

зручніше і засинай. Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації щодо вживання в мові форм дієслова ляжте і ляжте:

Форма наказового способу дієслова множини

  1. ляжте в російській мові єдино правильна. Вживання цього дієслова в формі ляжте є грубою мовної і орфографічною помилкою. Помилковий варіант дієслівної фори
  2. ляжте виникає за аналогією з владним нахилом дієслова лягайте . Форма дієслова
  3. лягайте утворена від основи, в якій не відбувається чергування приголосних -ж - / - г-. Форма ляжте утворюється з чергуванням кореневих згодних.