Як навчитися плавати?

Як навчитися плавати?

Як би це ні було сумно, але багато людей відчувають певний дискомфорт при зануренні у воду. Найчастіше це пов'язано з глибинними страхами, твердо засіли в їхній підсвідомості. Хоча причиною невпевненості цілком може виступати і брак досвіду, що особливо актуально у випадку з дітьми. Так чи інакше, оволодіти навичками плавання здатний будь-яка людина, незалежно від віку і статі. Головне - поставити собі відповідною метою і постаратися забути про свої побоювання. У даній статті ми висвітлимо досить популярне питання, як навчитися плавати.

Зміст статті

  • Трохи теорії
  • Техніка безпеки
  • Вправи
  • Поради з навчання дітей

Трохи теорії

Перш за все, необхідно сказати про те, чому ми можемо плавати. Адже за рахунок кісткового скелета і достатку рідини людське тіло є куди більш важким, ніж вода. Так що ж дозволяє нам утримуватися на плаву? Звичайно ж, повітря, сконцентрований в легенях і кишечнику. Саме правильне дихання допомагає людині триматися на воді.

Безумовно, всі ми вміємо дихати. Однак робити це в природних умовах набагато простіше, ніж в процесі плавання. Вода, що чинить тиск на грудну клітку, змушує людину докладати серйозних зусиль для здійснення кожного вдиху і видиху. Даний момент є незвичним для будь-якого початківця плавця.Тому контроль над диханням відіграє чи не визначальну роль під час освоєння нового досвіду.

Наведемо кілька корисних рекомендацій. По-перше, дихання в процесі плавання має не просто бути ритмічним, а й відповідати рухам людини. Також важливо стежити, щоб видих був в два рази триваліше вдиху. Варто зазначити, що під час наповнення легенів обтічність тіла сильно знижується, а опір води зростає. Тому чим менше вдихів робить плавець, тим більш високу швидкість він розвиває.

до змісту ↑

Техніка безпеки

Багато дорослих людей не можуть навчитися плавати з огляду на те, що просто бояться потонути. Звичайно, теоретично такі випадки вірогідні, але найчастіше їх причиною виступає банальне недотримання техніки безпеки. Наведемо кілька порад, які допоможуть мінімізувати ризик утоплення:

  • Чи не плавайте поодинці. Навколо вас завжди повинні бути люди, здатні прийти на допомогу в разі потреби. Також по можливості рекомендується триматися поруч принаймні з одним досвідченим плавцем.
  • Вчіться плавати виключно в стоячій воді. Якщо ж ви вирішили спробувати свої сили в річці або морі, дотримуйтесь особливої ​​обережності. Уважно стежте за напрямком течії і попросіть досвідченого плавця, що володіє навичками рятувальника, доглянути за вами з берега. Перш ніж починати заплив, познайомтеся з правилами поведінки в умовах відбійного морського або сильного річкової течії.
  • Чи не запливайте занадто далеко. На перших порах не варто "сунутися" на глибину, що перевищує ваш зріст. Бажано мати можливість завжди стосуватися ногами дна, не заглиблюючись при цьому під воду.Навіть якщо втриматися на плаву не вдасться, це не буде загрожувати утоплением в результаті нестачі повітря.
  • Чи не купайтеся в негоду. Звичайно, на злегка накрапати дощик можна не звертати особливої ​​уваги. Але якщо все свідчить про грозу, що насувається або штормі, необхідно терміново покинути водоймище. Дане правило стосується всіх, в тому числі і найдосвідченіших плавців.
  • Чи не плавайте в холодній воді. Різкі температурні перепади ускладнюють процес надходження крові в кінцівки, що робить рухи більш скутими і натужними. Крім того, переохолодження організму нерідко призводить до м'язових судом.
до змісту ↑

Вправи

Отже, з теорією покінчено. Саме час перейти безпосередньо до відповіді на питання, як навчитися плавати дорослій людині. Звичайно, без практичних занять в цій справі ніяк не обійтися. Існує ряд вправ, спрямованих на подолання страху перед водною стихією і на освоєння самої техніки плавання. Розповімо про них докладніше. Варто зазначити, що складність наведених вправ поступово зростає. Тому переходити до наступного прийому необхідно тільки після ретельного відпрацювання попереднього.

Поплавок

Мета вправи : відчути власне тіло і познайомитися з виштовхує властивостями води.

Рада : вам буде потрібно чисте і рівне дно, також обов'язковою умовою є відсутність хвиль і течії.

Алгоритм дій . Зайшовши у воду приблизно по груди, зробіть глибокий вдих і сядьте навпочіпки до повного занурення. Зігнуті ноги обхопіть руками і опустіть голову вниз до колін. Дуже скоро ви відчуєте, як тіло спливає. Пробудьте під водою до тих пір, поки не зрозумієте, що пора ковтнути повітря.Не намагайтеся торкатися ногами дна і постарайтеся виконувати вправу якомога довше. Потім поверніться у вихідне положення, гарненько віддихаєтеся і відпрацюйте прийом ще кілька разів.

Ковзання

Мета вправи : зрозуміти, що ноги важче води, за рахунок чого тягнуть тіло на дно.

Рада : постарайтеся розслабитися під час виконання прийому, в іншому випадку вам просто не вдасться зберігати плавучість.

Алгоритм дій . Здійсніть занурення до рівня грудей таким чином, щоб ваша голова була направлена ​​в бік берега. Вдихніть якомога глибше і опустіться в воду навпочіпки, аналогічно попередній вправі. Відштовхніться від дна ногами у напрямку вперед і вгору, після чого вирівняйте тіло. Руки при цьому повинні бути притиснуті до корпусу (положення "по швах"). Якщо все зроблено правильно, тіло почне ковзати вперед по поверхні води паралельно дну. Важливо утримувати дихання максимально довго. Через деякий час ви відчуєте, що горизонтальне рух припиниться, а ноги стануть опускатися на дно. Тіло поступово почне повертатися у вертикальне положення. Необхідно дочекатися того моменту, коли ноги знову торкнуться дна. Тіло при цьому має бути абсолютно прямим.

Ковзання + робота ногами

Мета вправи : зрозуміти, що активні рухи нижніми кінцівками не дозволяють тілу піти на дно.

Рада : даний прийом необхідно відпрацьовувати до тих пір, поки він не буде виконуватися з мінімальними фізичними витратами.

Алгоритм дій . Алгоритм дій відповідає основним крокам попередньої вправи з тією лише різницею, що в процесі горизонтального ковзання по воді необхідно підключати ноги.Поступальні рухи вгору-вниз повинні виконуватися з витягнутими носками. Зі збільшенням частоти гребків ви відчуєте, як зростає швидкість руху. Важливо, щоб ворушіння нижніх кінцівок були ледь помітними і не утворювали бризок. Повторювати вправу потрібно до тих пір, поки ви не навчитеся витрачати мінімальні зусилля в процесі роботи. Тільки після того, як страх перед водою повністю відступить, можна приступати до підключення рук і освоєння різних стилів плавання.

до змісту ↑

Поради з навчання дітей

Літо - ідеальний час для знайомства малюка з водоймою, будь то озеро, річка або море. Звичайно, карапузам 2-3 років цілком достатньо поплескати на мілководді під пильним наглядом батьків. А ось старші хлопці вже готові отримати свій перший урок плавання. Починати краще з теорії: знайомство з законами фізики напевно викличе непідробний інтерес у дітей 4-5 років. У розмові слід згадати про опірності води, про важливість правильного дихання і т. Д. До речі сказати, купання в надувному крузі негативно позначається на процесі освоєння нового досвіду. Звикнувши пересуватися у воді перпендикулярно дну, малюк згодом з працею пристосовується до правильного положення тіла.

Приступати до навчання дитини допустимо тільки після того, як він гарненько освоїться в воді. Знову ж таки, не варто забувати про спеціальні вправи. Завдяки їм малюк навчиться триматися на воді практично в будь-якому положенні. Почати варто вже з знайомого нам "поплавка", попередньо потренувавшись на суші. Як правило, дана вправа дається дітям досить легко і вони із задоволенням приступають до відпрацювання прийому.5-6 повторів буде цілком достатньо.

В продовження розмови про те, як навчитися плавати дитині, слід згадати про вправу з пінопласту дошкою. Притиснувши аксесуар до попереку руками і трохи присівши, малюк повинен лягти на нього спиною таким чином, щоб потилицю торкався води. Важливо стежити, щоб випрямлені ноги знаходилися на самій поверхні. Якщо все пройшло успішно, можна запропонувати дитині виконати ту ж вправу без додаткових пристосувань. При цьому необхідно страхувати малюка, підтримуючи його рукою під потилицю.

Ну і, звичайно ж, запорукою успіху в процесі навчання дитини плаванню повинен стати наочний приклад. Перш ніж малюк приступить до виконання тієї чи іншої вправи, необхідно продемонструвати йому послідовність і алгоритм дій. Також важливо стежити за правильністю дихання дитини. Зосереджені на рухах рук і ніг, діти швидко забувають про інші складові процесу навчання. А між тим, узгодженість дихання з гребками теж грає дуже важливу роль. Всі ці та багато інших моментів з навчання дітей знайшли своє відображення у відеоматеріалі.

На закінчення слід зазначити, що найкращою запорукою успіху в будь-якій справі є регулярна практика. Не варто відразу ставити перед собою завдання проплисти стометрівку, на перших порах досить обмежитися виконанням кількох нехитрих вправ. Навчившись правильно дихати і розслаблятися в воді, можна приступати до освоєння різних стилів. Рухаючись від простого до складного, домогтися відчутного результату не складе особливих труднощів.