Як визначити відмінювання дієслова?

Як визначити відмінювання дієслова?

Знання, як визначити відмінювання дієслова, стирається з пам'яті школяра майже миттєво після випускного балу. А адже саме воно дозволяє уникнути помилок в написанні ненаголошених закінчень дієслів (варто визнати, що у багатьох "сонце светет", "батьки беспокоются", "легкі дишут").

Дієвідміну - зміна дієслів за особам, числах, часах і пологам. У російській мові дієслова бувають або першого, або другого відмінювання. У початковій школі, коли проходять цю тему, засвоїти урок дітям допомагає таблиця.

Однак і така наочність вимагає пояснень, а не елементарного зазубрювання або навичок фотографічної пам'яті.

Якщо наголос падає на закінчення, то ніяких складнощів з визначенням відмінювання не виникає: в третій особі множини закінчення -ут (-ють) буде у дієслів першої дієвідміни, -ат (-ят) - у дієслів другої дієвідміни. Значить, треба поставити дієслово в потрібну форму: наприклад, йти - йдуть (1), мовчати - мовчать (2) і визначити на слух.

Ненаголошені закінчення вимагають куди більше уваги. Щоб визначити відмінювання таких дієслів, треба повернути їх в початкову форму - інфінітив (тобто привести до відповіді на питання "що робити (зробити)?") І позначити суфікс. Правило говорить, що всі дієслова з суфіксом-ить будуть другої дієвідміни, крім винятків голити, стелити, грунтуватися, зибіться - у цих відмінювання перше.Всі інші дієслова будуть першої дієвідміни, за винятком перерахованих у "запоминалки": гнати, дихати, тримати, образити, чути, бачити, ненавидіти, а ще терпіти, вертіти, і залежати, і дивитися. Нескладна римування дозволяє запам'ятати ряд винятків, мають другу відмінювання.

Існують і разноспрягаемие дієслова - ті, у яких деякі форми утворюються за першого дієвідміні, а деякі - по другому. Це бігти (бігу, біжиш, біжимо (1) - біжать (2)), шанувати, сипати і хотіти.

Насправді таблиці і "запоминалки" - не більше ніж підмога для тих, хто не може зрозуміти, як правильно визначати відмінювання дієслів. Набагато легше відразу ставити все їх в форму третьої особи множини, ніж запам'ятовувати суфікси інфінітивом і виключення із загального ряду.