Як зігнути фанеру?

Як зігнути фанеру?

В будівництві або, наприклад, в меблевому виробництві фанера дуже затребувана. При цьому нерідко виникає необхідність в зміні стандартної форми листів. Знаючи, як зігнути фанеру, можна створювати дивовижно красиві речі, а іноді до такої процедури вдаються в практичних цілях. Техніки при роботі застосовуються різні.

Зміст статті

 • Згинання фанери після її нагрівання
  • Як можна нагріти фанеру
  • Як додати аркушу потрібну форму
 • Згинання з виконанням пропилов

Згинання фанери після її нагрівання

В цьому випадку спочатку для розм'якшення волокон і додання панелям пластичності виробляється теплова обробка, а потім вироби гнуться і висушуються.

до змісту ↑

Як можна нагріти фанеру

В промисловості температурне і механічне вплив здійснюється із застосуванням спеціального обладнання. Удома можна використовувати підручні засоби:

 1. Найпростіше розігріти і одночасно зробити фанеру гнучкою, замочивши її в воді. Для цього необхідно підібрати ємність, в яку вільно поміститься заготовка. Вода, для швидкості процесу, повинна бути гарячою. Час розмочування - близько 30 хвилин. Важливо не перетримати матеріал, щоб не порушити його цілісність.
 2. Інший спосіб - обробка парою. В цьому випадку забезпечити рівномірність нагріву фанери складніша, ніж при її зануренні у воду.Щоб парове вплив було найбільш ефективним, деякі умільці використовують саморобні бокси з отвором в нижній стінці. У ролі доступного парогенератора виступає чайник.

 3. Існує метод пропарювання пластин матеріалу розжареною праскою, за тим же принципом, як гладяться деякі речі, - через мокру тканину. Однак зробити це досить складно, оскільки фанера швидко остигає.
 4. Іноді майстри для розм'якшення заготовок використовують печі і навіть відкритий вогонь. При такому способі нагріву важливо не допустити пересушування фанери, інакше при згинанні вона потріскається. Для хорошого результату матеріал під час обробки постійно зволожується.
до змісту ↑

Як додати аркушу потрібну форму

Слід врахувати, що гнути панелі легше уздовж волокон. При згинанні і подальшої просушування застосовуються різні пристосування:

 1. Готові шаблони. Вони можуть бути виконані з різних твердих матеріалів, наприклад з ДВП. Під час притискання фанери до шаблону її можна додатково зволожувати і прасувати праскою. Для фіксації заготовку на опорній конструкції перетягують ременями, скотчем або закріплюють спеціальними зажимами.

 2. Шаблони, які згинаються одночасно з фанерою. Як правило, вони представляють собою металеве полотно. Воно спочатку кріпиться до листа, форму якого потрібно змінити. Після теплової обробки деревної панелі полотно згинається в задану форму, а разом з ним приймає потрібне положення і фанера. Шаблон забирається після закінчення просушування. Особливо зручно таким чином діяти тоді, коли планується зробити деталь складної конфігурації.
 3. Вантаж з мотузками. У цьому випадку вантаж поміщається на ділянку згину, кінці фанери піднімаються і стягуються мотузкою.З боків встановлюються опори. Вантаж необхідно підібрати таких розмірів, щоб він захоплював всю ширину аркуша, інакше фанера зігнеться нерівномірно.

Закріпивши заготовку одним із способів, слід залишити її сушитися приблизно на тиждень. Якщо ж потрібно облицювати фанерою арку, то підготовлений лист можна відразу зафіксувати на потрібному місці.

до змісту ↑

Згинання з виконанням пропилов

Цим методом змінюють форму великорозмірних листів фанери. Для роботи знадобиться фрезерний верстат, будинки зручно користуватися ручним. Інструментом робляться пропили на таку глибину, щоб 1-2 протилежних шару матеріалу залишилися не задіяні. Скільки прорізів необхідно виконати, залежить від передбачуваного радіуса вигину. У готової деталі пропили матимуть вигляд порожніх конусів. Місце згину закріплюється епоксидним клеєм, який в застиглому вигляді не дозволить панелі випрямитися.

Такими способами видозмінюються листи фанери, після чого матеріал використовується за призначенням.