Як правильно хреститися православним

Як правильно хреститися православним

Хреститися, або перехреститися, - значить створити пензлем руки знак хреста. Існує безліч мовних зворотів, що описують цей молитовний жест: хоронитель себе хрестом, здійснювати або накладати хресне знамення і інші. Знак хреста, або хресне знамення, присутній у багатьох християнських релігіях і різниться складанням пальців і рухом руки. Він може застосовуватися в самих різних життєвих ситуаціях, будинки і в храмі, під час надзвичайних подій і повсякденних занять.

Зміст статті

  • Історія хреста в православ'ї
  • Як правильно хреститися

Історія хреста в православ'ї

В православній вірі хресне знамення має дуже велике значення. Воно виражає віру в Бога, Ісуса Христа, яке постраждало на хресті за гріхи всього світу, який перетворив хрест на зброю і прапор перемоги над гріхом і смертю. Православні християни носять на тілі хрест і осяяли себе хресним знаменом, показуючи свою приналежність до віри, любов до Христа, послух Його волі.

Для здійснення хреста потрібно правильно скласти пальці, пальці, і зробити вірне рух рукою. Довгі роки йшли суперечки про те, як правильно хреститися православним християнам.

Спочатку в православ'ї було прийнято хрещення двома перстами: в Константинополі - до середини XIII століття, на Русі - до середини XVII століття.Це підтверджують твори Максима Грека, який стверджував, що хреститися слід двома пальцями, осіняючи лоб, пуп, праве і ліве плечі християнина.

У 1551 році Стоглавийсобор підтвердив двуперстное складання, але повелів класти на знак не на живіт, а на груди, туди, де серце. У 1627, 1 644 і 1 648 роках виходять "Катехізис Великий", "Кирилова книга", "Книга про віру істинну православну", автори яких всупереч рішенню Собору вважали правильним класти хрест на живіт.

У 1656 році була надрукована і вийшла в світ книга "Скрижаль": в неї увійшли праці Дамаскіна Студита про хресне знамення. У творі йшлося про те, що хреститися потрібно трьома перстами, поклавши пальці на лоб, живіт, потім на праве плече і ліве. Помісний і Великий Московський собори, що знаменували церковну реформу Никона, засудили і назвали єретиками всіх, хрестяться двуперстіем. Тільки в 1971 році зі старообрядців були зняті всі анафеми.

до змісту ↑

Як правильно хреститися

Сьогодні в православ'ї використовуються 3 способи складання пальців: двоперстя (не заборонений, застосовують в єдиноверие і старообрядчестве), триперстя (використовують сучасні православні християни) і іменословное перстосложение (здійснюють священики, благословляючи людей).

В книзі "Псалтиря", за якою навчаються і виховуються православні християни з давніх-давен і до нинішнього дня, докладно описується, як правильно хреститися. Для здійснення знамення необхідно з'єднати разом великий, вказівний і середній пальці правої руки, а безіменний і мізинець - міцно притиснути до долоні, як показано на фото.

Перші три пальці означають Трійцю, Бога Отця, Сина і Святого Духа, інші два - Божественну і людську природи Ісуса Христа.

Здійснюючи хресне знамення, потрібно торкнутися пальцями чола - для освячення розуму, живота - для освячення внутрішніх почуттів, потім правого плеча і лівого, щоб освятити тілесні сили. Також права і ліва сторони символізують місця для врятованих і загиблих людей, тому, торкаючись правого плеча в першу чергу, православний християнин просить Бога приєднати віруючого до врятованим, позбавивши від долі загиблих.

На малюнку показані схеми, як неправильно (зліва) і правильно (праворуч) хоронитель себе хрестом.

Православним людям належить хреститися в церкві і вдома, до, під час і після молитви, перед наближенням до всього святого, перед їжею і сном і т. П. Здійснюючи хресне знамення поза молитви, православний християнин повинен вимовити в думці: "По ім'я Отця і Сина і Святого Духа, амінь ". Цим він висловлює свою віру і бажання жити на славу Бога.

Наочний приклад правильного хрещення можна подивитися на відео.

Хресного знамення надається велике значення, воно наділяє людину силою боротися зі злом і творити добро. Здійснювати знамення треба не поспішаючи, шанобливо. Якщо потім слід уклін, то робити його необхідно після того, як буде опущена права рука. Інакше віруючий може поламати створений хрест. Недбале ставлення до чудом, махання руками, неправильне накладення радують бісів і показують нешанобливе ставлення до Бога. Це гріх, званий блюзнірством.