Як передається туберкульоз

Як передається туберкульоз

Туберкульоз - хронічне інфекційне захворювання, зазвичай вражає органи дихальної системи, хоча можливо залучення в процес лімфовузлів, сечостатевої сфери, шкіри, очей, суглобів і кісток . В останні роки число заражених осіб постійно зростає. З огляду на реальну можливість інфікування, необхідно чітко уявляти, як передається туберкульоз легенів.

Зміст статті

  • Шляхи передачі захворювання
  • Повітряно-крапельний шлях
  • Аліментарний шлях
  • Контактний шлях
  • Внутрішньоутробне зараження

Шляхи передачі захворювання

Збудник туберкульозу передається від людини, яка страждає на відкриту форму захворювання, при якій відбувається виділення мікобактерій у навколишнє середовище.

Чи передається закрита форма туберкульозу? Це можливо при тривалому і тісному контакті з носієм мікобактерії - при спільному проживанні, роботі, в місцях позбавлення волі та ін.

Провідний шлях передачі хвороби - повітряно-крапельний. Інші способи - аліментарний (харчовий) і контактний - мають набагато менше значення. Внутрішньоутробне зараження відноситься до дуже рідкісним випадків.

до змісту ↑

Повітряно-крапельний шлях

Поширення інфекції відбувається при кашлі, чханні, розмові хворого на туберкульоз разом з частинками його мокротиння. Мікроскопічні краплі виділень з дихальних шляхів здатні розноситися на кілька метрів навколо (найбільшу небезпеку представляє знаходження в зоні до 1 метра перед хворим).

Повітряно-пиловий шлях передачі збудника є варіантом попереднього. При цьому мокрота і слина осідають на предметах, висихають і перетворюються в інфіковану пил. Завдяки високій стійкості мікобактерії життєздатні в навколишньому середовищі протягом тривалого часу (кілька тижнів).

Вдихання зараженого аерозолю або пилу далеко не завжди веде до розвитку хвороби. При нормальному функціонуванні імунної системи відбувається "замуровування" мікобактерій в мікроскопічному легеневому вогнищі, який може існувати протягом багатьох років без будь-яких проявів (латентна форма хвороби). У разі ослаблення організму голодуванням, травмою, інфекцією, цукровим діабетом можлива активація процесу з переходом в розгорнуту стадію.

Аерогенний шлях поширення туберкульозу має вирішальне епідеміологічне значення. Про це можна судити по тому, як передається відкрита форма туберкульозу, при якій хворий за рік може стати причиною зараження більше десяти осіб.

до змісту ↑

Аліментарний шлях

Харчове зараження відбувається при вживанні продуктів, забруднених інфікованої мокротою, а також при використанні молока (масла, вершків і сиру на його основі), отриманого від хворих корів (у них може виявитися бичачий тип мікобактерії, небезпечний для людини).

Инфицирующая доза при аліментарному шляху передачі набагато більша, ніж при аерогенним. Це пов'язано з бактерицидною дією шлункового соку (особливо у осіб з підвищеною кислотністю).

Відомі випадки самозаражения, при яких хворий проковтує власну заражену мокротиння. Даний процес може стати причиною поширення туберкульозу по організму і виникнення позалегеневих форм (ураження брижових лімфовузлів і інших органів).

до змісту ↑

Контактний шлях

Оскільки шкіра здорової людини досить стійка до впливу збудника, контактна передача зустрічається досить рідко. При цьому мають значення випадки професійного зараження - під час доїння хворих корів можливе проникнення мікобактерій через пошкоджену шкіру кистей. Описано епізоди інфікування патологоанатомів та судово-медичних експертів при розтині трупів осіб, що страждали на туберкульоз.

Імовірність захворювання підвищується при зниженні функції імунітету і в дитячому віці. Зустрічається гострий туберкульозний кон'юнктивіт, отриманий контактним шляхом.

до змісту ↑

Внутрішньоутробне зараження

Чи передається туберкульоз у спадок? Ні, оскільки він не є генетичним захворюванням. У дуже рідкісних випадках можливе інфікування плода від хворої матері - зазвичай це відбувається при запущеному процесі і соціальному неблагополуччя. Варіанти передачі збудника:

  • внутрішньоутробно при ураженні плаценти,
  • в процесі пологів при проходженні родових шляхів,
  • безпосередньо в післяпологовий період.

Рідкість подібної ситуації пояснюється високими захисними властивостями плаценти, завдяки чому навіть у жінок з відкритою формою туберкульозу зазвичай народжуються здорові діти. За умови післяпологовий ізоляції від матері і вакцинації дитини у нього майже ніколи не розвивається хвороба.

Для запобігання зараження туберкульозом необхідно дотримання гігієнічних правил, регулярне виконання флюорографії і звернення до лікаря при наявності тривожних симптомів.