Як працює двигун машини?

Як працює двигун машини?

ДВС - абревіатура, знайома практично кожному, навіть якщо людина жодного разу не сидів за кермом автомобіля. Ці мотори міцно увійшли в повсякденне життя, так що часом важко уявити, як можна обійтися без допомоги подібного пристрою. Однак при всій різноманітності їх застосування найчастіше ДВС встановлюються на транспорті. Існує досить багато їх видів, але майже всі вони діють за одним принципом. Розглянемо, як працює двигун машини.

Зміст статті

  • Інформація про пристрій і різноманітті ДВС
  • Про роботу ДВС

Інформація про пристрій і різноманітті ДВС

Створено багато різних моторів, схожих за своїм конструктивним виконанням. Звичайно, все відносно, наприклад, порівнювати бензиновий ДВС і дизель досить складно. У кожного з них свої переваги і недоліки, але їх робота заснована на одному і тому ж ефекті - розширенні газів, що відбувається при згорянні (вибуху) ТВС (паливно-повітряної суміші) всередині мотора. Від цього явища і пішла назва "двигун внутрішнього згоряння".

Основні елементи такого мотора наведені на малюнку нижче:

натисніть на картинку для збільшення

Поршень, колінчастий вал, шатун містяться в спеціальний корпус, іменований блоком циліндрів. Зверху все це закривається головкою блоку циліндрів, в якій розташовуються клапани і свічки, а знизу кріпиться піддон картера, що оберігає від пошкоджень колінчастий вал двигуна.

Звичайно, це далеко не повний опис пристрою ДВС, але мінімально необхідне для розуміння того, як працює двигун машини. Треба тільки зробити кілька пояснень про призначення додаткових вузлів. Отже:

  • кривошипно-шатунний механізм (КШМ) здійснює перетворення в обертання коленвала зворотно-поступального руху поршня;
  • впускная система забезпечує наповнення циліндрів паливною сумішшю;
  • система запалювання здійснює займання ТВС в циліндрі в потрібний момент часу.

Краще зрозуміти, як влаштований ДВС, а також яким чином він виготовляється, допоможе відео:

до змісту ↑

Про роботу ДВС

Подібний двигун працює циклічно, існує 4 етапи, або такту , що забезпечують безперебійну роботу.

  1. Впуск. При цьому в циліндри надходить паливно-повітряна суміш (ТВС, суміш з повітрям парів бензину). Випускний клапан закритий, впускний відкритий, поршень переміщається вниз (до НМТ від ВМТ).
  2. Стиснення. Клапани закриті, ТВС повністю в камері згоряння, поршень рухається вгору (до ВМТ від НМТ).
  3. Робочий хід. Клапани закриті, ТВС стиснута в обсязі камери згоряння, система запалювання ініціює утворення іскри. ТВС запалюється, при її горінні утворюється велика кількість газів, і в камері згоряння створюється підвищений тиск, в результаті чого поршень рухається вниз. КШМ перетворює це поступальний рух в обертання коленвала.
  4. Випуск відпрацьованих газів. Впускний клапан закритий, а випускний відкритий. Поршень йде вгору, з циліндра видаляються продукти згоряння суміші, здійснюється підготовка до вступу наступної порції ТВС.

Все цикли роботи наведені на малюнку нижче.

Найчастіше на автомобілі ставлять двигуни, в яких розташовується більш одного циліндра, наприклад 4-тактний 4-циліндровий ДВС. В цьому випадку описані процеси відбуваються по черзі в кожному циліндрі, що дозволяє домогтися рівномірної роботи мотора і збільшення його загальної потужності.

ДВС міцно увійшов в наше повсякденне життя. Не кажучи про автомобілі, він застосовується в багатьох допоміжних пристроях і механізмах, що полегшують виконання найрізноманітніших завдань. Для роботи ДВС необхідно тільки забезпечити потрібну кількість палива, що значно спрощує використання такого мотора в найвіддаленіших місцях і важких умовах.