Топ-5 найгірших винищувачів ВПС США

Різниця між кращими і гіршими винищувачами може бути не дуже велика. Завдяки розвитку військових технологій машини, які зараз вважаються елітними, через кілька років можуть отримати прізвисько "літаючий труну".

Винищувачі є національними стратегічними активами, і повинні бути оцінені як такі. Ось кілька критеріїв їх оцінки: чи в змозі літак виконати тактичне завдання для якої був створений? Чи ефективний він в порівнянні зі своїми сучасниками? Чи не є він більш небезпечним для свого пілота, ніж ворожі винищувачі?

Представляємо вам топ-5 найгірших американських винищувачів за версією видання The National Interest, присвяченого зовнішній політиці США.

Зміст:

  • 5. Bell P-59 Airacomet
  • 4. Vought F7U Cutlass
  • 3. Grumman F-11 Tiger
  • 2. Convair F-102 Delta Dagger
  • 1. F-35 Joint Strike Fighter

5. Bell P-59 Airacomet

Був першою спробою американців створити реактивний винищувач. В ході змагань за участю важкого винищувача Lockheed P-38 Lightnings, винищувача-бомбардувальника Republic P-47 Thunderbolt і трофейного японського Mitsubishi Zero, з'ясувалося, що у Р-59 немає ніяких переваг у порівнянні зі звичайними винищувачами з поршневими двигунами того часу. А в деяких випадках машини з поршневими двигунами навіть перевершили реактивного "колегу".

В кінцевому рахунку, Р-59 перетворили в тестовий літак, на якому пілоти знайомилися з особливостями реактивної техніки.

4. Vought F7U Cutlass

Реактивний літак палубної авіації США часів "холодної війни" і перший "безхвостий" американський винищувач. Не тільки дизайн Vought F7U Cutlass зробив цю машину незабутньою, але і значний список загиблих пілотів. Через помилки в проектуванні, слабкої потужності і надійності двигунів, і інших прорахунків у створенні літака близько 25% побудованих машин розбилося в аваріях, відправивши на той світ 4 льотчиків-випробувачів і 21 пілота зі складу морської авіації.

Контр-адмірал ВМС США у відставці Едвард Льюїс з пілотажної групи "Блакитні ангели" в інтерв'ю Air & Space Smithsonian Magazine заявив, що подав у відставку на місці, коли йому сказали, що для його групи будуть закуповувати Cutlass. Завдяки всім цим "заслугам" Vought F7U Cutlass і отримав четверте місце в списку найгірших винищувачів за всю історію американської авіації

3. Grumman F-11 Tiger

Фірма Grumman славиться створенням бойових літаків, які є гордістю ВМФ США. А F-11 Tiger знаменитий іншим. Він є одним з небагатьох літаків в історії, яким вдалося збити себе без сторонньої допомоги. Під час випробувального польоту, льотчик-випробувач Томас Еттрідж випустив близько 70 снарядів з чотирьох 20-мм гармат на висоті 4 км, а потім включив форсаж і наздогнав їх на висоті 2 км. Ненавмисно, зрозуміло, а через збільшення кута зниження і швидкості. Добре ще, що снаряди були навчальними, і пілот зміг посадити машину недалеко від злітно-посадкової смуги.

Термін життя "Тигра" виявився недовгим, через 13 років після створення він був відправлений у відставку.

2. Convair F-102 Delta Dagger

Високошвидкісний перехоплювач Convair F-102 Delta Dagger був розроблений, щоб на великій висоті знищувати радянські бомбардувальники.

Для зменшення опору дизайнери модернізували конструкцію винищувача, в результаті їх творіння вийшло за формою схожим на пляшку від кока-коли.Convair F-102 Delta Dagger був першим чинним надзвуковим перехватчиком ВВС США з дельтоподібного формою крила.

Хоча швидкість F-102 в кінцевому підсумку перевершила швидкість Mach 1. 22, літак не виправдав високих очікувань розробників.

1. F-35 Joint Strike Fighter

Перше місце в рейтингу найгірших винищувачів ВПС США дісталося наочної ілюстрації того, що буває, коли амбіції превалюють над можливостями. Крилата машина повинна була надійти на озброєння ВПС США, флоту і авіації морської піхоти, при цьому всі три варіанти мали б мінімум відмінностей. До 2014 року на програму F-35 було витрачено 163 млрд доларів і вона на 7 років відстає від графіка. А глава незалежної аналітичної компанії Air Power Australia Карло Копп заявив, що в порівнянні з російським ЗРК С-400 "Тріумф" F-35 не є серйозним конкурентом і стане легкою здобиччю для російських засобів ППО.