Найчастіші порушення прав споживачів в Росії

У багатьох людей був невдалий досвід, отриманий в супермаркеті - від покупки простроченого товару і неправильних цінників до огляду особистих речей охоронцем. Хтось лише зітхне і махне рукою в упевненості, що з такими випадками боротися марно. А це не так, оскільки на стороні російських покупців виступає солідна "підмога": закон "Про захист прав споживача" і Цивільний кодекс.

Представляємо вам Найпоширеніші варіанти порушень прав споживачів і способи боротьби з ними .

Зміст:

  • 7. Товар прострочений
  • 6. Ціна на ціннику одна, а на касі - інша
  • 5. Примусовий ремонт
  • 4. Упаковка пошкоджена або товар розбився
  • 3. Нескінченна експертиза
  • 2. Кладіть речі в камеру зберігання
  • 1. Пред'явіть речі до огляду

7. Товар прострочений

Право споживача на безпеку товару закріплено в статті 7 закону "Про захист прав споживача". А згідно 18 статті цього ж документа можна повернути неякісний товар в магазин для його заміни або повернення грошей. Якщо чека немає, то будуть потрібні два свідки, які підтвердять, що продукт був куплений в даному місці. Якщо в торговельній точці регулярно продають прострочені товари, можна подати скаргу до регулюючого органу - Росспоживнагляд.

6. Ціна на ціннику одна, а на касі - інша

Коливання валюти і нестабільна економічна ситуація призводять до частої зміни цін на товари.Якщо вам не продають товар за ціну, написану на ціннику, або відмовляються повернути різницю в грошах, яка була виявлена ​​після видачі чека, це - обман споживача. У такому випадку потрібно написати скаргу в Росспоживнагляд, в зв'язку з порушенням статті 101 закону "Про захист прав споживачів".

5. Примусовий ремонт

Буває, що магазин ремонтує товар, незважаючи на те, що покупець почав вимагати гроші назад. Щоб цього не сталося, потрібно чітко і в письмовій формі сформулювати свої вимоги до торгового закладу. Згідно з пунктом 1 статті 18 закону "Про захист прав споживачів" ви можете: вимагати повного повернення грошей, заміни дефектного товару на якісний (або такого ж, або іншої марки, артикулу, моделі, з перерахунком ціни), безкоштовного усунення дефекту або сумірною уцінки товару неналежної якості та часткового повернення його вартості.

4. Упаковка пошкоджена або товар розбився

Платити за випадково розбитий або зіпсований товар - справа добровільна, а не обов'язкова. За товар, що знаходиться на території магазину, несе відповідальність магазин. А якщо покупець отримав товарний чек, то на нього переходить відповідальність за куплений товар. Платити доведеться, якщо покупець навмисне припустився псування товару. Однак магазину доведеться довести це в судовому порядку і з відповідними доказами (в якості одного з доказів може служити запис з відеокамер).

3. Нескінченна експертиза

Якщо покупець хоче повернути дефектний товар в магазин і отримати за нього гроші, а представник магазину наполягає на експертизі, то вона проводиться протягом 10 календарних днів (згідно зі статтею 22 закону "Про захист прав споживачів").У разі обміну неякісного товару на новий, термін виконання вимоги становить 20 днів (навіть з урахуванням експертизи). Це написано в 21 статті закону "Про захист прав споживачів". У продавця є право на експертизу товару в разі виникнення спору з покупцем про причини дефекту.

2. Кладіть речі в камеру зберігання

Один з найбільш поширених випадків порушення прав споживача в торговельних закладах. Якщо ви кладете сумку в клітинку для зберігання, то, тим самим, укладаєте з супермаркетом договір зберігання. Він - добровільний, а не обов'язковий (стаття 421. 1 Цивільного кодексу РФ). При цьому відповідальність за речі несе зберігач. У внутрішньому статуті магазину може бути прописано правило залишення речей покупців на зберігання. У цьому випадку за речами зобов'язана стежити охорона магазину.

1. Пред'явіть речі до огляду

Якщо при виході з магазину магнітна рамка "запищала", то ні охорона, ні адміністрація не мають права обшукувати вас, вимагати показати покупки, чек або весь вміст сумки. Цим може зайнятися тільки поліція, в присутності понятих. Співробітники магазину мають право викликати поліцію, але таким же правом володієте і ви, якщо охоронець спробує застосувати фізичну силу. За такі дії йому може загрожувати штраф або позбавлення волі на строк до 7 років (стаття 203 КК РФ).