Різниця між власним ім'ям і ім'ям прозивним

Різниця між власним ім'ям і ім'ям прозивним

Зі шкільної пори ми пам'ятаємо, чим відрізняється власна назва від імені загального: перше пишеться з великої літери! Маша, Ростов, Лев Толстой, Полкан, Дунай - порівняйте з дівчинка, місто, граф, пес, річка. І тільки цим? Мабуть, щоб розібратися, буде потрібна допомога Розенталя.

Зміст статті

  • Порівняння
  • Таблиця

Власні назви - іменник, що вказує на конкретні предмет, особа, тварина, об'єкт з метою виділити їх з ряду однорідних

Ім'я загальне - іменник, яке називає клас, вид, категорію предмета, дії або стану, що не враховує їх індивідуальність.

Вивчають ці розряди іменників зазвичай в 5 класі, і школярі раз і назавжди запам'ятовують, що відмінність імені власного від імені загального - в прописної або малої букві на початку. Більшості достатньо усвідомити, що імена, прізвища, клички, назви топографічних і астрономічних об'єктів, унікальних явищ, а також предметів і об'єктів культури (в тому числі і літературних творів) відносяться до власних. Все решта - до прозивним, і останніх значно більше.

Порівняння

Власні імена завжди вторинні і другорядні, і далеко не кожен об'єкт або предмет вимагає їх наявності. Наприклад, називати природні явища, за винятком тайфунів і ураганів величезної руйнівної сили, не прийнято і ні до чого.Описати, конкретизувати свою вказівку можна різними засобами. Так, говорячи про сусіда, можна назвати його ім'я, а можна дати характеристику: учитель, в червоній куртці, живе в квартирі номер 7, спортсмен. Стає зрозуміло, про кого йде мова. Однак тільки власні іменники можуть однозначно визначати індивідуальність (вчителів і спортсменів може бути поруч багато, а Аркадій Петрович один), і відносини їх з об'єктом більш тісні. Загальні імена позначають поняття або категорії.

Власні імена найчастіше випадкові, ніяк не пов'язані з характеристиками об'єкта, а якщо і пов'язані (кішка Злюка, річка Бистрінка), то вельми неоднозначно: і кішка може виявитися добродушною, і річка - з повільною течією . Загальні називають і описують предмет, ці іменники обов'язково несуть в собі лексичну інформацію.

Власними іменами називають лише одухотворені і неживі предмети, що мають для людини значимість, потребують персональному підході. Так, обиватель вночі бачить зірки, а астроном-любитель, припустимо, сузір'я Тільця; для міністра освіти учні шкіл - просто школярі, а для класного керівника 3 "Б" - Вася Петров, Петя Васечкин, Маша Старцева.

Ми вже визначили, в чому різниця між власним ім'ям і ім'ям прозивним з точки зору семантики. Граматично же відрізнити їх можна за допомогою форми множини: перші в такий не вживаються (Москва, Лев Миколайович, пес Шарик). Виняток робиться для географічних назв, які не мають однини (Великі Луки), а також в разі об'єднання осіб за родинною ознакою або приналежності до однорідної групі (брати Карамазови; все Петри нині іменинники; Івановок в Росії багато).

При обробці іноземних текстів власні імена не перекладаються, пишуться або в практичній транскрипції (зберігаючи фонетику і максимально наближаючи до оригіналу), або в транслітерації (слово переноситься посимвольний відповідно до міжнародних правил).

Ну і, звичайно, малі літери для загальних, прописні - для власних іменників. Про це ми вже говорили?

до змісту ↑

Таблиця

Власні назви Ім'я загальне
Називає конкретний предмет, особа, об'єкт, вказує на індивідуальність Вказує на клас, категорію предметів і явищ
Включає імена людей , клички тварин, географічні назви, назви творів мистецтва, унікальних об'єктів і явищ Включає все інше
чи не пов'язані або слабо пов'язані з характеристиками об'єкта Називають і описують об'єкт, обов'язково несуть лексичну інформацію
Не мають форми множини Вживаються в єдиний Твен і множині
Пишуться із прописної букви Пишуться з малої літери