Різниця між гіроскопом і акселерометром

Різниця між гіроскопом і акселерометром

Багато хто з сучасних мобільних гаджетів - смартфонів і планшетів - оснащені гіроскопами і акселерометром. Що це за апаратні компоненти?

Зміст статті

  • Що таке гіроскоп?
  • Що таке акселерометр?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке гіроскоп?

Гіроскоп, вбудований в мобільний гаджет, це невеликий пристрій, здатне визначати власний (а значить, і того девайса, на якій воно розміщене) кут нахилу відносно земної поверхні і передавати відповідні координати в ту чи іншу програму. Наприклад - в гру, встановлену на смартфоні або планшеті або інший вид ПО. Використання додатками даних з гіроскопа дає можливість користувачеві ефективно управляти інтерфейсом девайса або, наприклад, ігровими персонажами.

Гіроскопи - це девайси, які знаходять саме широке застосування не тільки в індустрії мобільних рішень, але і в інших сегментах ринку електронних пристроїв, а також в автомобільній, аерокосмічній промисловості. Принцип їх роботи незалежно від сфери застосування однаковий - вони використовуються для визначення положення об'єкта відносно земної поверхні.

до змісту ↑

Що таке акселерометр?

Акселерометр в мобільному гаджеті - це пристрій, що дозволяє вимірювати власне (а значить, і того девайса, на якій воно розміщене) прискорення.Навіть якщо довжина "розгону" становить міліметри. Як і гіроскоп, акселерометр, інстальований на смартфоні або планшеті, може передавати відомості про прискорення в гру або додаток. При цьому відповідний сигнал покликаний виконувати, в принципі, ту ж функцію, що і у випадку з залученням гіроскопа - він допомагає програмі, яка працює на гаджет, визначити своє положення відносно земної поверхні.

Разом з тим у акселерометра є одна важлива перевага - вимір прискорення дозволяє пристрою досить точно обчислювати відстань, на яке воно переміщено в просторі. Тому мобільний гаджет з акселерометром можна використовувати, наприклад, як крокомір.

Здатність акселерометра вимірювати прискорення виключно корисна для роботи систем захисту деяких електронних пристроїв від наслідків падіння або невдалої "перепасування" одним користувачем іншому. Подібні системи можуть встановлюватися на жорстких дисках ноутбуків: якщо вони виявляють, що вінчестер кудись летить, то тимчасово блокують його записує головку - найкрихкіший елемент. Якщо жорсткий диск все ж впаде, то збережеться шанс на те, що його кластери залишаться в цілості.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність гіроскопа від акселерометра - в принципах роботи даних апаратних компонентів. Перший обчислює свій кут нахилу щодо землі, другий підраховує власне прискорення - але, знову ж таки, щодо земної поверхні. На практиці обидві функції можуть в ряді випадків заміняти один одного або ж вдало доповнювати. Тому багато мобільні девайси оснащуються як акселерометром, так і гіроскопом.

Разом з тим у акселерометра є ряд можливостей, недоступних для гіроскопа. Зокрема - формування сигналів, що дозволяють визначити відстань, пройдену користувачем мобільного пристрою.

Визначивши то, в чому різниця між гіроскопом і акселерометром, зафіксуємо її ключові критерії в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Гіроскоп Акселерометр
Що між ними спільного?
Обидва пристрої дозволяють визначити їх положення щодо землі, а також того гаджета, в якому вони інстальовані, і можуть бути задіяні в цих цілях одночасно
У чому різниця між ними?
Визначає власний кут нахилу щодо землі Визначає прискорення відносно земної поверхні
Не може використовуватися в цілях вимірювання тривалості переміщення пристрою Може застосовуватися для вимірювання тривалості переміщення пристрою