Різниця між баяном і акордеоном

Різниця між баяном і акордеоном

Баян і акордеон - музичні інструменти з красивим і багатим діапазоном звучання. Вони давно завоювали популярність у слухачів і користуються пошаною у виконавців. Однак баян і акордеон володіють різними можливостями для акомпанементу і по-різному використовуються в сучасному естрадному виконанні. Відмінність баяна і акордеона полягає в їх конструкції.

Баян - це язичковий клавишно-пневматичний музичний інструмент, в якому на правій клавіатурі представлений повний хроматичний звукоряд, а на лівій - баси і готово-виборний акомпанемент.

Прообразом сучасного баяна є ручна гармоніка, перший зразок якої в 1891 році був виготовлений баварськими майстрами з міста Зілетуе. Він володів діапазоном в 4 октави, а його акомпанемент складався тільки з мажорних співзвуч.

На початку ХХ століття техніку виготовлення таких інструментів освоїли і вдосконалили російські майстри. У 1906 році з'явилися трьохрядні баяни з так званої московської розкладкою. У них замість гнутих важелів став застосовуватися Валікова механізм. Назва інструмент отримав завдяки П. Е. Стерлігова, петербурзькому гармонії майстру, який привласнив баяну ім'я сказителя-пісняра з "Слова о полку Ігоревім".

Баян

П. Е. Стерлігов включив в правий ряд допоміжні кнопки, що розширило звукові можливості інструменту.Подібна розкладка, застосована російським майстром, стала іменуватися петербурзької, а в подальшому - ленінградської. Він же створив і п'ятирядний баян, права клавіатура якого мала два допоміжних ряду кнопок.

Сучасний баян складається з трьох частин: правого і лівого полукорпусов, з'єднаних хутром. За кількістю одночасно вібруючих язичків найбільш виразним звучанням відрізняються четирехголосие і пятиголосие баяни. Дублювання кнопок на правій клавіатурі і басів на лівій дозволяє виконавцю плавно переходити в потрібну тональність.

Нумерація вертикальних рядів кнопок обох клавіатур починається від хутряної камери.

Акордеон в Росії з'явився приблизно в той же час, що і баян. Цей клавишно-пневматичний музичний інструмент був створений на основі гармоніки віденським органним майстром К. Деміаном.

Сучасний акордеон має праву клавіатуру фортепіанного типу та ліву кнопкову - по типу баяна. На правій клавіатурі розташовується 41 клавіша, ліва, як і у баяна, складається з 120-ти кнопок. Басові ноти знаходяться в перших двох рядах, далі, по порядку, йдуть ряди з мажорними і мінорними тризвуками.

Акордеон

Треба відзначити, що оркестровий вид акордеона не має лівої клавіатури. Найпопулярніші у вітчизняних виконавців інструменти - акордеони німецької фірми Weltmeister.

В Європі за баяном утвердилося російська назва, а акордеоном в деяких країнах вважають всі різновиди ручних гармонік.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Акордеон має праву клавіатуру фортепіанного типу. На правому полукорпуса баяна розташовується три, чотири або п'ять рядів кнопок, які змушують звучати язички.
  2. Перший баян був створений на основі гармоніки в Баварії і пізніше вдосконалений російськими майстрами. Родина акордеона - Відень. Над його удосконаленням в Росії практично не працювали.
  3. Звучання акордеона багатшими, ніж баяна, завдяки великим можливостям мажорних і мінорних тризвуків.
  4. Баян отримав російське назва, прийнята у всьому музичному світі. Акордеоном в деяких країнах називають клавишно-пневматичні інструменти різних типів.