Як встановити батьківство?

Як встановити батьківство?

Встановлення батьківства - спеціальна процедура, яка проводиться в тих випадках, якщо дитина народжена від чоловіка і жінки, які не перебувають у шлюбі. Існує кілька способів, як встановити батьківство, - в добровільному, судовому порядку, порядку окремого провадження.

Зміст статті

 • Добровільне встановлення батьківства
 • Судовий порядок
 • Встановлення батьківства в порядку окремого провадження

Добровільне встановлення батьківства

В разі якщо батько і мати досягли угоди про встановлення батьківства народженої дитини, дана процедура проходить добровільно в органах РАГС.

Для встановлення батьківства в такому порядку обоє батьків повинні з'явитися в підрозділ ЗАГС і надати реєстратору наступний пакет документів:

 • заяву про встановлення батьківства встановленої форми. Як правило, бланки таких заяв знаходяться у реєстратора і заповнюються на місці;
 • паспорта обох батьків;
 • квитанція про сплату держмита. Розмір державного мита на проведення процедури на сьогоднішній день становить 200 рублів.

Слід зазначити, що встановити батьківство в разі, якщо дитина народжена не в шлюбі, можливо як одночасно з реєстрацією факту народження, так і вже після отримання свідоцтва про народження.

до змісту ↑

Судовий порядок

Встановлення батьківства шляхом позовного провадження застосовується у випадках, коли один з батьків, зазвичай батько, не бажає або ухиляється від визнання дитини в добровільному порядку. Судовий порядок проведення процедури передбачає і оплату позивачем державного мита, розмір якої на сьогоднішній день складає 200 рублів.

Для того щоб встановити батьківство через суд, необхідно направити позовну заяву до суду за місцем проживання відповідача - батька, який не бажає провести процедуру в добровільному порядку. Позов повинен містити:

 • вірне найменування та адресу суду, куди направляється документ;
 • повні відомості про позивача і відповідача (особисті дані, адреса проживання);
 • підстави, за якими має бути визнано батьківство (близькі стосунки позивача і відповідача, відсутність зареєстрованого шлюбу);
 • відомості про те, що відповідач не бажає або ухиляється від визнання дитини в добровільному порядку;
 • мотивовані вимоги до суду: визнати батьківство з внесенням відповідного запису в книзі ЗАГС.

Як докази по справі можуть бути використані свідчення близьких до сторін осіб, документи, в тому числі листування та записи переговорів. Однак найбільш значним доказом при встановленні батьківства є генетична експертиза.

Оплата генетичної експертизи, як правило, покладається на позивача, але в разі якщо результат ДНК-тесту підтвердить факт батьківства, витрати на проведення експертизи можуть бути стягнуті з відповідача. Середня вартість такого дослідження становить 10-20 тисяч рублів.

Необхідно відзначити, що рішення суду про визнання батьківства є підставою для оформлення аліментних зобов'язань будь-яким з встановлених законом способів.

до змісту ↑

Встановлення батьківства в порядку окремого провадження

Особливий порядок проведення процедури застосовується в разі, коли необхідно встановити батьківство, якщо батько помер. Даний порядок застосовується, коли за життя чоловік визнавав себе батьком своєї дитини. Як правило, процедура проводиться, якщо дитина претендує на частку в спадковій масі померлого батька або має право на оформлення пенсії по втраті годувальника.

Відмінною особливістю особливого порядку є відсутність відповідача. Таким чином, до суду направляється не звичайне позовну заяву, а заява про встановлення факту, що має юридичне значення.

До заяви повинні бути додані такі документи:

 • відомості про смерть особи, батьківство якого суду належить встановити;
 • інформація про те, що шлюб в органах РАГС з померлим укладений не був;
 • свідоцтво про народження дитини, в якому дані про батька відсутні.

Крім того, в заяві слід вказати, з якою метою проводиться дана процедура: розподіл спадщини, отримання пенсій та інших виплат, відшкодування шкоди.

Доказами батьківства при даному порядку його визнання можуть бути показання свідків, листування, спільні фотографії і інші відомості, зі змісту яких можна зробити висновок про те, що чоловік за життя вважав себе батьком дитини.

На підставі зазначених документів і матеріалів суд буде приймати рішення про визнання батьківства або про відмову у визнанні.

На завершення слід звернути увагу, що в повноваження суду не входить внесення запису в дані ЗАГС і переоформлення свідоцтва про народження. Після отримання рішення суду про встановлення батьківства будь-яка зі сторін повинна звернутися в ЗАГС із заявою про реєстрацію встановленого факту.