Найактивніші венчурні фонди Росії

Російські венчурні фонди стали активніше інвестувати кошти і істотно підвищили число угод у 2013 році. Портал Firrma. ru і консалтингова компанія PwC провели аналіз діяльності вітчизняних фондів і визначили найцікавіші тенденції в цьому секторі ринку.

Дослідники використовували дані представлені самими фондами і відомості, опубліковані у відкритих джерелах. Рейтинг складався для старих і нових фондів, які з'явилися на ринку менше року тому.

Автори рейтингу кажуть, що вони хотіли відібрати найбільш якісні венчурні фонди, які продемонстрували найкращу зворотність інвестицій (ROI) і були активні в 2013 році.

Провівши аналіз російського венчурного ринку, експерти PwC відзначають, що структура ринку залишається ізольованою і закритою. Керівники фондів добре знають один одного і регулярно проводять спільні заходи, але вони маловідомі в інших областях бізнесу. У 2013 році інноваційні стартапи залучили на 18 відсотків більше інвестицій, їх обсяг склав 142 мільйони доларів. При цьому число інвестиційних угод зросла на 45 відсотків і склало 98. У 2013 році російські венчурні фонди сконцентрувалися на роботі з портфельними компаніями та налагодженні внутрішніх процесів. Показник прозорості російського ринку становить 60-70 відсотків, а обсяги інвестицій нерівномірно розподілені в часі, що характерно для країн, що розвиваються.

Абсолютним лідером за кількістю укладених інвестиційних угод став фонд Runa Capital. Представники Runa Capital вважають, що досягти таких показників їм допомогло розширення ринку і високий інтерес інвесторів до нових проектів в Росії.

Серед фондів діючих менше року лідером став Фонд розвитку інтернет-ініціатив, який підтримав 34 проекту. Також хороші показники продемонстрували венчурні фонди ImpulseVC і Genezis Capital, які мають в своєму портфелі 15 і 9 проектів відповідно.

Дослідники відзначають, що на російському ринку працюють 70 венчурних фондів, серед яких 25 відсотків є новими гравцями. Нові фонди мають різні історії і створені людьми з фінансовим досвідом або фахівцями ІТ. Модель роботи венчурних фондів в Росії повторює структуру аналогічних фондів в США. Критерії відбору проектів і робота з портфельними командами мають міжнародну основу. Однак західні фонди за одну операцію інвестують в стартапи більше 1 мільйона доларів і тому успішно конкурують з венчурними капіталістами. Російські фонди працюють більше з seed-проектами і частіше вкладають в стартапи, що вийшли на стадії старту продажів або тестування бізнес-моделі.