Різниця між пастеризованим і стерилізованим молоком

Різниця між пастеризованим і стерилізованим молоком

Молоко та молочні продукти займають на нашому столі найпочесніше місце. Їх вживання забезпечує організм необхідними білками, насичує кальцієм, вітамінами і мінералами, які легко засвоюються і зазвичай не викликають негативних реакцій з боку шлунково-кишкового тракту.

Свіже молоко - натуральний продукт, улюблений багатьма. З ним асоціюються уявлення про міцне здоров'я і гарне самопочуття. Не випадково у нас в ходу виразу кров з молоком , на молочку виріс , та й в народних казках молочні ріки з медовими берегами символізують достаток, благополуччя і безбідне життя.

Однак правильна організація харчування вимагає до цьому продуктові не поетичного, а раціонального уваги. Свіже молоко містить безліч корисних бактерій, але, на жаль, і хвороботворних теж. Щоб їх знешкодити і продовжити термін зберігання молока, застосовують спеціальні технології теплової обробки, які зберігають цінність продукту і зводять до мінімуму ризик харчового отруєння при його вживанні.

В торгову мережу надходить пастеризоване, топлене, стерилізоване, згущене молоко. Кожен з цих видів молочної продукції корисний і відповідає прийнятим ГОСТом нормам, проте відрізняється харчової і смакової цінністю.

Пастеризоване молоко отримують із застосуванням термічної обробки, спосіб якої був запропонований французьким мікробіологом Луї Пастером, який відкрив у другій половині XIX століття спосіб тривалого зберігання швидкопсувних продуктів.

Пастеризація молока виробляється шляхом його нагрівання до 65 градусів протягом 30 хвилин, а потім природного охолодження в стерильній упаковці.

В сучасних технологіях використовуються і інші схеми: нагрівання молока до 75 градусів з утриманням такої температури протягом 15-40 секунд або до температури 85 градусів, яка підтримується від 5 до 10 секунд. В результаті такої обробки гинуть хвороботворні мікроорганізми, але зберігаються молочнокислі бактерії. Пастеризоване молоко зберігається до двох тижнів і може бути використано для сквашування і виробництва кислого молока, йогуртів, сиру в домашніх умовах.

Новітньої технологією є ультрапастеризація молока, при якій продукт протягом 4 секунд нагрівають до 135 градусів, а потім охолоджують до 4-5. Таке молоко в упаковці не псується близько двох місяців.

Спосіб стерилізації молока - це його кип'ятіння при температурі від 120 до 150 градусів. Час термічної обробки - 30 хвилин. При стерилізації гинуть всі бактерії, і молоко може зберігатися цілий рік, але його харчова цінність, в порівнянні з пастеризованим молоком, виявляється набагато менше.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Пастеризоване молоко піддають короткочасної термічної обробки при температурі від 65 до 85 градусів. Стерилізоване молоко отримують способом кип'ятіння протягом 30 хвилин при температурі від 120 до 150 градусів.
  2. Стерилізоване молоко не містить бактерій та інших мікроорганізмів.У пастеризоване молоко зберігаються корисні молочнокислі бактерії.
  3. Пастеризоване молоко в закритій упаковці зберігається два тижні. При ультрапастеризації термін зберігання подовжується до двох місяців. Стерилізоване молоко не втрачає якості протягом року.
  4. Стерилізоване молоко, в порівнянні з пастеризованим, має меншу харчову цінність.