Як оформити вишивку?

Як оформити вишивку?

Одного разу "заразившись" вишивкою, вже неможливо зупинитися. Це хобі затягує, вимагаючи постійно шукати нові схеми і мотиви. І майстрині слухняно відкладають закінчену роботу в скриньку або на полицю і починають новий шедевр.

Але ж роздуми над тим, як оформити вишивку, не менше цікаві, ніж сам процес створення картинки. Від обрамлення сюжету багато в чому залежить його виразність і яскравість. При правильному підборі оточення простий мотив здатний заграти несподіваними фарбами, а масштабне полотно і зовсім може перетворитися на справжній витвір мистецтва.

Зміст статті

 • Підготовка вишивки до оформлення
 • Класика жанру
 • А якщо пофантазувати?
 • Практична сторона питання
 • Інші можливості

Підготовка вишивки до оформлення

Перед створенням рамки для картини полотно потрібно акуратно очистити від забруднень і пилу. Для цього його слід вручну випрати в м'якому миючому засобі, призначеному для кольорових речей. Потім необхідно просушити роботу, розклавши її на горизонтальній площині.

При бажанні можна прикрасити виріб, рясно окропивши її водою з крохмалем. Також допустимо застосування спеціальних засобів для додання тканини жорсткості, представлених в господарських магазинах.

Суху і чисту вишивку потрібно пропрасувати з виворітного боку, помістивши під неї рушник або поклавши картину на м'яку тканину.Рекомендується використовувати при цьому функцію відпарювання. Така тактика дозволить зберегти рельєфність стібків, що особливо актуально для робіт, що мають об'ємні деталі: вузлики, елементи з бісеру і т. П. Втім, навіть звичайний хрестик або гладь виглядають ефектніше, якщо нитки не прим'ята.

до змісту ↑

Класика жанру

Найпростіше довірити оформлення вишивки професіоналу, віддавши її в багетну майстерню. Там можна розраховувати не тільки на допомогу фахівців у створенні рами і паспарту, а й на отримання консультації під час підбору матеріалів. Втім, даний спосіб досить витратний, адже оплатити доведеться як деталі оформлення, так і роботу майстра.

Кілька здешевити процес можна, якщо зібрати "пазл" самостійно. Для цього буде потрібно придбати наступні елементи конструктора.

 • Багет потрібного кольору, якості і розміру. Колір рамки дуже сильно впливає на сприйняття сюжету, тому при виборі слід спиратися на основні відтінки готової роботи. Як правило, для оформлення вишивок використовується пластиковий або дерев'яний багет. В останньому випадку ціна рамки залежить від виду деревини і країни-виробника. Пластиковий багет відносно дешевий, хоча часто на перший погляд нічим не відрізняється від своїх дерев'яних сусідів. Однак це враження оманливе: він менш довговічний, легко дряпається і вигорає на сонці. Втім, є у нього і одна незаперечна перевага - невелика вага, що має значення при оформленні маленьких і середніх виробів. Ширина рамки залежить від загального стилю роботи, але частіше за все вона обернено пропорційна розміру сюжету. Глибину багета слід вибирати, спираючись на рельєф готової вишивки.Наприклад, для картин з бісеру ідеально підходять глибокі кіоти, особливо якщо мова йде про ікони.
 • Скло. Воно може бути звичайним або антивідблиску. Другий варіант значно дорожче першого, але дозволяє позбутися від непотрібних відсвітів. Щоб не погіршити виріб, рекомендується підбирати тонкі скла. Уникнути їх розтріскування можна, тримаючи картину вертикально, а не плазом.
 • Паспарту. Даний компонент не є обов'язковим, однак деякі картини виглядають більш виграшно після обрамлення однотонними картонними або паперовими полями шириною в 5-6 см. А ось при оформленні вишивки нестандартної форми - круглої, овальної - без паспарту і зовсім не обійтися. Вибираючи колір полів, слід орієнтуватися на другий за частотою використання у вишивці відтінок. Якщо виділити його не вдається, можна знайти компроміс між основним тоном роботи і чільним кольором інтер'єру.
 • Задник. Цей елемент не має естетичної цінності. Як правило, він являє собою лист щільного картону, тонку ДСП або оргаліт. Його завдання - закрити роботу від пилу з боку стіни.
 • База, на яку натягується вишивка. Вона може бути виконана у вигляді підрамника або плоскою підкладки. Найбільш підходящі для неї матеріали - картон, оргаліт, ДСП.

Також можна придбати готову рамку в фотомайстерні або художньому салоні. Цей варіант виходить найдешевшим, але знайти обрамлення потрібного розміру і кольору часто буває досить проблематично. Втім, ці недоліки вдало згладжує правильний вибір паспарту.

до змісту ↑

А якщо пофантазувати?

Однак далеко не всі картини вимагають класичних рам. Багато невеликих мотиви набагато цікавіше виглядають, якщо оформити вишивку креативно.За базу для подібних творів можна використовувати як готові прості фоторамки, так і різні саморобки з рейок, картону, оргалита та інших підручних матеріалів.

Як прикрасити подібну основу, залежить від зображеного на вишивці сюжету, фантазії і здібностей майстрині або її помічників.

 • Для картин в стилі прованс можна зробити рамки, вкриті зображеннями, виконаними в техніці декупаж.
 • Романтичну сцену вдало доповнить обрамлення з використанням тканини.
 • Дитячі мотиви вимагають життєрадісних і різнокольорових аплікацій або мозаїк, створених з готових фігурок або найнесподіваніших матеріалів, наприклад, з осколків або яєчної шкаралупи.
 • Пейзажі відмінно виглядають в рамках, прикрашених стрічками і намистинами.
 • Деякі сюжети можна і зовсім продовжити на полях або навіть на самому імпровізованому багеті, домалювавши необхідні елементи акриловими фарбами і покривши візерунок лаком.

Зрозуміло, тут перераховані далеко не всі ідеї, якими можна скористатися, надаючи рамці для вишивки оригінальний і неповторний вигляд без особливих фінансових вкладень. Щоб підібрати найбільш вдалий варіант оформлення, слід творчо підійти до завдання і не пошкодувати часу і сил. Тільки в цьому випадку виріб перетвориться в закінчений твір.

до змісту ↑

Практична сторона питання

Отже, підготувавши полотно з вишивкою, вибравши відповідну рамку і при необхідності визначившись з кольором і фактурою паспарту, можна приступати до оформлення картини. Основна складність в даному процесі полягає в закріпленні канви. Зафіксувати її між частинами "бутерброда", що складається з рами, скла, паспарту, самої вишивки і задника, можна кількома способами.

 • Обрізати надлишки тканини і, ретельно розправивши, просто вкласти її, притиснувши задником до скла або паспарту. Добитися рівного розташування канви в цьому випадку практично неможливо, але ця тактика дозволяє отримати результат швидше за все.
 • Видалити вільні від малюнка ділянки канви, а потім приклеїти вишивку до картонної підкладки або полях за допомогою скотча - малярного, ніж звичайно, двостороннього - або клею. Липкі речовини в даній ситуації майже напевно залишать трудноудаляємиє сліди на нитках і тканини.
 • Натягнути вишивку на підрамник з дерева і зафіксувати краю степлером. Даний варіант дозволяє вирівняти ряди осередків канви паралельно краю рами, але істотно ускладнює конструкцію.
 • Пришити полотно до підкладки з картону або оргалита. Оскільки рядок повинна відступати від краю підстави хоча б на 1 см, цей спосіб підходить лише для оформлення картин з використанням паспарту.
 • Натягнути канву на підкладку, стягнувши протилежні краю нитками із зворотного боку. Такий метод не тільки гарантує правильне розташування вишивки, а й дає можливість при необхідності випрати тканину, а потім повернути її на місце.

Закріпивши полотно з малюнком в потрібному положенні обраним способом, слід акуратно зафіксувати задник. У готових рамках для цього призначені спеціальні скоби з м'якого металу, вставлені в багет. А в саморобних конструкціях можна використовувати маленькі гвоздики або широкий скотч. Правда, в останньому випадку витягти вишивку, не пошкодивши рами і задника, вже не вийде.

до змісту ↑

Інші можливості

Незважаючи на те, що левова частка вишивок перетворюється в картини, що висять в рамках на стіні, можна знайти ще мільйон варіантів застосування готового полотна.Ось лише деякі з них:

 • Подушки, здатні оживити будь-який інтер'єр.
 • Ігольніци найрізноманітніших форм.
 • Яскраві і стильні брелоки для ключів, телефонів і інших дрібниць.
 • Чохли для різних гаджетів.
 • Столова білизна.
 • Магнітики на холодильник.
 • Ексклюзивні предмети одягу.
 • Незвичайні сумки і косметички.

Зрозуміло, для більшості згаданих аксесуарів вишивки створюються спеціально. Але іноді все відбувається зовсім спонтанно. Так трапляється, якщо одного погляду на готовий сюжет стає досить, щоб зрозуміти, як правильно оформити вишивку. Подібні речі, як правило, стають справжніми прикрасами інтер'єру або дуже органічними доповненнями до образу.

Оформлення вишивки можна перетворити в продовження творчого процесу. Адже багато сюжетів тільки виграють від використання нетрадиційних варіантів обрамлення. Однак при створенні ексклюзивних рамок слід враховувати декор приміщень, де планується розмістити роботи. Зрозуміло, це правило не може поширюватися на вироби, призначені для продажу або дарування не дуже близьким знайомим. У цьому випадку на перше місце виходять саме оригінальність, єдність і логічна завершеність усього аксесуара.