Як виглядає пекло

Як виглядає пекло

Поняття "пекло" прийшло в наш побут з християнства. Але уявлення про частини загробного світу як про місце, де померлі грішники будуть відчувати муки, є майже у всіх великих релігіях і міфологіях світу. Невідомість того, що чекає за порогом смерті, а головне, повна безпорадність душі в посмертіі хоч якось змінити свою долю лякають кожного. Тому люди намагалися якщо не впізнати точно, то хоча б уявити, як виглядає пекло і що їх чекає після смерті.

Пекло в релігійних джерелах

В Біблії для опису пекла вживається три різних слова: гадес (шеол), тартар і пекла. Причому для пекла як для позначення місця покарання і вічних мук вживається тільки слово "пекла" - "долина Енномового". Це реально існуюче місце, де язичники приносили жертви Молоху. Для опису пекла воно вживається алегорично, як позначення місця, де багато вогню і страждань.

В інших релігіях пекло теж описують як дуже незатишне місце. Причому у кожного народу тут панує знайомий йому клімат, тільки на порядки погіршений. Наприклад, пекло скандинавів крижаний, а іудеї представляють його вогненним.

В тих релігійних напрямках, які з'явилися або реформувалися після гуманізації суспільства, пекло втратив свої дискомфортні матеріальні умови і описується як "щось", "лихоліття", місце моральних мук від розділеності з Богом, як порожнеча і ніщо.

Пекло в літературі

Ідея пекла не раз використовувалася в мистецтві. Найвідоміші літературні твори, що описують, як виглядає справжнє пекло, це "Божественна комедія" Данте і "Втрачений рай" Мільтона.

За Данте, пекло складається з дев'яти кіл, які йдуть все глибше і закінчуються у центру землі. У перших, найширших і близьких до поверхні колах, більш стерпні умови для існування душ. Чим важче гріхи, тим на більш низький рівень пекла потрапляє душа. У самому низу, в центрі пекла, знаходиться Сатана. Від світу живих пекло відокремлює річка Ахерон. Пейзажі пекла різноманітні - від пустель і річок з нечистотами до вогненної лави. Ненажери мучаться під дощем і градом, люди, за життя схильні до гріха гніву, грузнуть в болоті, самогубці ведуть мирне, але безпорадне існування дерев. Ілюстрації до "Божественної комедії" робили такі прославлені художники, як Гюстав Доре, Сальвадор Далі і Боттічеллі.

натисніть на картинку для увеліченіяС. Боттічеллі. Пекло

Мільтон описує пекло як палаючу вічним вогнем пустельну рівнину. Дія "Втраченого раю" відбувається за часів Адама і Єви, тому невідомо, як би виглядав мильтоновского пекло після того, як в ньому стали б мешкати не тільки демони, а й грішні душі.

Пекло на картинах

Найвідомішим "співаком пекла" був і до цього дня залишається Ієронім Босх. У його триптиха пекло виписаний так детально, що нічого не варто розглядати його у всіх подробицях. Тут і річки вогню, і архаїчні споруди, що загрожують ось-ось обрушитися на голову грішників, і моторошні мучителі-демони, застиглі на середині метаморфози від людиноподібного образу до звіриного (або навпаки?). Але якщо ви будете просто розглядати картини Босха на фото, то не впізнаєте про пекло і частини того, що хотів сказати майстер.Як справжній син Відродження з його любов'ю до символізму художник наповнив свої роботи подвійним, а то і потрійним змістом. Символічні деталі нагромаджуються один на одного: як тільки глядачеві здається, що він зрозумів справжню суть твору, з'являється другий, третій ряд підтекстів, і в підсумку від цієї фантасмагорії створюється моторошне враження повного нехтування Божественного порядку силами хаосу.

Наприклад, в третій частині триптиха "Сад земних насолод" музичні інструменти, перетворені в знаряддя тортур, - це символи хтивості, а волинка, як і інші предмети з гострими кінцями на картині, позначає в середньовічному символізмі чоловіче начало.

І. Босх. Сад земних насолод (фрагмент)