Топ-7 одомашнених рослин, які раніше були дикими

Генетично модифіковані харчові продукти вважаються досягненням сучасної науки, але їх поява стала можливою не тільки завдяки вченим з добре фінансованих лабораторій. Більшість садових рослин, відомих людству, вже були генетично вдосконалені безліч років тому. Багато наших улюблені фрукти і овочі кардинально відрізняються від своїх диких предків. Як же виглядали ці рослини раніше? Дивіться в нашому матеріалі.

Представляємо топ-7 одомашнених рослин, які раніше були дикими і існують завдяки генній інженерії минулого.

Зміст:

  • 7. Мигдаль
  • 6. Кавун
  • 5. Банани
  • 4. Кукурудза
  • 3. Полуниця
  • 2. Кава
  • 1. Пшениця

7. Мигдаль

Мигдаль, який ми їмо сьогодні, є одомашненим варіантом, отриманим з декількох видів дикого мигдалю. Дикий мигдаль гіркий, завдяки наявності амигдалина, а при розпаді ця речовина утворює отруйну синильну кислоту.

Очевидно, що люди вибирали і схрещували найбільш солодкі сорти гіркого мигдалю, поки горіхи не стали їстівними. Це справжній подвиг, враховуючи, що вживання дюжини токсичних горіхів вб'є того, хто тестує мигдаль на придатність в їжу.

6. Кавун

Сучасний кавун є одним з найбільш сильно модифікованих фруктів в історії людства. Перші одомашнені різновиди з'явилися на південь від Сахари.

Кавуни, знайдені в дикій природі, складалися переважно з насіння і, важили не більше 80 грам. Сучасні їх "нащадки" складаються на 91, 5% з води і важать від 2 кг і більше.

Апетитний червоний колір плода пояснюється надвиробництвом з'єднання під назвою "лікопен". Цю рису люди навмисно культивують в кавунах. Аналіз генома кавуна також показує, що одомашнення зменшило його природну опірність до хвороб.

5. Банани

"Дикі" банани не схожі на своїх "свійських" побратимів. Вони крихітні, малос'едобние, жорсткі, і в них безліч насіння. Але іноді зустрічаються і мутантні варіанти без насіння.

Людям довелося працювати з цією специфічною мутацією в протягом, як мінімум, 6500 років, щоб вийшов сорт безнасінних бананів.

4. Кукурудза

Стародавні мексиканці почали селективно розводити "царицю полів" близько 10 тисяч років тому.

Ця рослина раптово і загадково з'явилося в археологічних звітах; секрети його розвитку були розгадані лише недавно шляхом молекулярно-генетичного аналізу. Найбільш важливою зміною стало придушення розгалуження стебел. В результаті, рослина виробляє менше качанів, але ці початки величезні, з довгими рядами зерен.

3. Полуниця

Солодка і соковита полуниця з'явилася порівняно недавно. Її культивували лише в 1750-х роках.

Математик і інженер Амадей Франсуа Фрезье в 18 столітті привіз до Європи суницю з Чилі. Частина рослин Фрезье передав в паризький ботанічний сад. Їх посадили поруч з віргінської суницею, завезеної з Північної Америки. Садова суниця (полуниця) вийшла шляхом схрещування цих двох видів.

2. Кава

Кава - ще один учасник рейтингу рослин, створених людиною.Він включений в список поліпшених людиною рослин бо є дуже багато різновидів, створених виключно для задоволення нашої тяги до нових смаків.

Перші свідчення вживання кавового напою відносяться до XV століття. Його пили в суфійських монастирях Ємену.

В даний час існує близько 10 різних видів кавового дерева. І це незважаючи на те, що є різні сорти в межах кожного виду. При цьому всі сучасні, генетично змінені сорти походять від кавового дерева арабіка. А воно саме по собі є гібридом загадкового походження.

1. Пшениця

Очолює список найпопулярніших одомашнених рослин. До її культивування приступили ще в самому початку неолітизації.

Неприємною особливістю дикої пшениці є те, що її зерна можна зібрати. Відразу після дозрівання вони обсипаються.

Археологи знайшли стародавні колоски пшениці і дані їх аналізу свідчать, що в період від 10 тисяч до 6. 5 тисяч років тому рослина поступово одомашнювали. Найважливіше досягнення цілеспрямованої селекції - підвищення відсотка зерен з геном, що дає стійкість до осипання.