Різниця між ризиком і невизначеністю

Різниця між ризиком і невизначеністю

Ризик і невизначеність природним чином присутні в нашому житті. Це стосується багатьох сфер, в тому числі економічної. Чим відрізняються згадані категорії, і як, незважаючи на несприятливі фактори, домогтися найбільшого успіху? Спробуємо в цьому розібратися.

Відразу варто відзначити, що первинним поняттям є "невизначеність". Тут мається на увазі неясність існуючого положення і мала передбачуваність подальших подій. Все це буває виражено в різній мірі, аж до повної невизначеності, коли дія по конкретному плану може призвести до будь-якого результату.

Джерелом такого стану є перш за все недолік необхідної достовірної інформації. Наприклад, буріння нафтової свердловини - дуже витратний процес, але кожен раз спочатку ніхто не знає, чи виявиться подібний захід результативним. Не можна передбачити випадковості (раптову поломку приладів, аварію, виграш) або поведінку людей (постачальник може порушити договір).

Невизначеність є ситуацією, коли є вибір в ухваленні рішень. Зупинитися на одному з них важко, оскільки невідомо, що і як надалі буде впливати на хід подій. Однак в цьому випадку не завжди передбачається можливість отримання негативного результату.Тим часом про ризик кажуть, коли є ймовірність небажаного результату, що тягне за собою збитки і інші негативні наслідки.

Невизначеність розглядається як об'єктивне, неминуче стан, яке залишається тільки прийняти. У той же час ризик не виключає зв'язок з дією, відповідальність за вчинення якого лежить на суб'єкті. Мова тут йде про усвідомлене рішення, що реалізується з урахуванням можливості поразки. Однак і шанси на перемогу теж є.

Щоб зменшити невизначеність і випливає з неї ризик, використовуються різні методи. Наприклад, широко практикується страхування. Цей захід передбачає невеликі періодичні витрати, але забезпечує гарантію того, що стабільність положення в разі виникнення деяких негативних ситуацій збережеться.

Ще один спосіб підтримки стійкості - резервування. Запасати можна, наприклад, сировину або фінансові кошти. Крім того, корисно розробити стратегію на випадок виникнення тієї чи іншої ситуації. Головним же способом зниження невизначеності є отримання максимальної кількості потрібної інформації. Це допомагає збільшити шанси на успіх.