Різниця між балкою і яром

Різниця між балкою і яром

І балка, і яр відносяться до негативних (у вигляді поглиблень) формам земної рельєфу. Вони утворюються за власними законами і мають свої характеристики. Розглянемо, чим відрізняється балка від яру.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Балка - долина з пологими зарослими схилами. Під час сніготанення і рясних злив по дну балки може переміщатися тимчасовий водотік.

Балка

Яр - щодо глибока улоговина з крутими незадернованних схилами, утворена в результаті розмивання пухкого шару земної поверхні.

Яр до змісту ↑

Порівняння

Скажемо відразу, первинним освітою є яр. Він починає формуватися на ділянках, що складаються з легко розмиваються порід, під впливом дощової або талої води. Спочатку виникає невелика вибоїна. Поступово вона розширюється і поглиблюється. Ерозійні процеси супроводжуються постійним підмиванням і осипання країв освіти. Воно все більше врізається в земну поверхню, приймаючи з часом значні розміри.

Розвиток яру припиняється, коли його дно опускається на рівень міцних, що не піддаються розмиву шарів грунту або в разі зменшення водозбірного басейну, яке живить вершину рову. Схили яру знаходять стійкість, створюються сприятливі умови для вкорінення на них рослинності.У цій кінцевій стадії формування вже носить іншу назву - балка.

Узагальнивши сказане, зазначимо ще раз, в чому різниця між балкою і яром. В першу чергу це присутність на балці рослинного шару, якого немає в яру через безперервне ерозійного процесу. Іншою відмітною критерієм є крутизна схилів. У балці ми знаходимо їх більш пологими, без зон осипи. А для схилів яру характерні стрімкі, обривисті обриси, причому найбільша крутизна є у вершин освіти. Ці ознаки складають основна відмінність балки від яру.