Різниця між нормалізованим і цільним молоком

Різниця між нормалізованим і цільним молоком

Молоко - продукт, який може поставлятися споживачеві в декількох різновидах. Наприклад, бути нормалізованим або цільним. У чому особливості того чи іншого продукту?

Зміст статті

  • Що таке нормалізоване молоко?
  • Що таке незбиране молоко?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке нормалізоване молоко?

Під нормалізованим розуміється пастеризоване молоко, в якому забезпечується утримання необхідного відсотка жиру. Відповідний показник, як правило, встановлюється в спеціальних галузевих стандартах.

З метою нормалізації молоко проходить певну технологічну обробку. Дана процедура здійснюється для збільшення терміну придатності продукту: з моменту його отримання на тваринницькій фермі до розміщення на прилавку і фактичного продажу може пройти досить багато часу. Необроблене молоко зазвичай встигає скиснути за відповідний часовий проміжок.

Є кілька способів нормалізації продукту, про який йде мова:

  1. стерилізація (здійснювана найчастіше за допомогою кип'ятіння);
  2. пастеризація (відповідно до стандартних вимог, встановлених до даної технології);
  3. змішування з молоком більш високої жирності;
  4. сепарування (штучне підвищення жирності продукту).

Початковою сировиною для отримання нормалізованого продукту є свіже, парне молоко. Деякі експерти-технологи вважають, що до категорії нормалізованого допустимо відносити і порошкове молоко - за умови, що в ньому забезпечений необхідний відсоток жирності.

до змісту ↑

Що таке незбиране молоко?

Під цільним молоком розуміється продукт, в якому відсоток жиру не збільшений в порівнянні з тим, який присутній в парному, отриманому на тваринницькій фермі, молоці. Аналогічно, в цілісному молоці зберігається вихідний рівень білків, вуглеводів та інших натуральних компонентів. У більшості випадків відповідний продукт піддається тільки одного виду обробки - пастеризації, знову ж таки, з метою збільшення терміну його зберігання.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність нормалізованого молока від цільного полягає в тому, що продукт першого типу з'являється в результаті підвищення або зниження рівня жирності - відповідно до встановлених нормативів вихідного парного молока. Другий тип продукту має той же відсоток жирності та інших поживних компонентів, що і парне молоко. Обидва види продукту, як правило, піддаються пастеризації - з метою збільшення терміну зберігання.

нормалізувати молоком в ряді випадків визнається також порошковий продукт. Який, в свою чергу, в більшості випадків не відповідає характеристикам цільного молока. Але в технологічних стандартах, прийнятих в ряді країн світу, може допускатися визнання порошкового молока в якості цілісного продукту, якщо воно за хімічним складом наближене до парного.

Визначивши, в чому різниця між нормалізованим і цільним молоком, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Нормализованное молоко Незбиране молоко
Що спільного між ними?
Обидва продукти виготовляються на основі парного молока
Обидва продукти зазвичай піддаються пастеризації перед відправкою в магазин
У чому різниця між ними?
Може мати відсоток жиру, відмінний від того, що є присутнім у вихідному парному молоці Має той же відсоток жиру і змісту поживних речовин, що і в парному молоці
Може виготовлятися з молочного порошку В загальному випадку молоко, що отримується з порошку, не розглядається як цілісне (але в галузевих стандартах молочної промисловості окремих країн дана норма не встановлена)