Різниця між поясами освітленості

Різниця між поясами освітленості

Клімат і погода формуються за рахунок різних факторів, в числі яких - пояса освітленості. Їх освіту викликано нахилом земної осі по відношенню до Сонця, що впливає на обсяг тепла, що потрапляє на ту чи іншу ділянку планети. Існує п'ять поясів освітленості, які істотно відрізняються між собою за умовами розподілу сонячного тепла і світла, середньорічній температурі:

  • Жаркий (тропічний пояс);
  • Помірні (північний і південний пояса);
  • Полярні (північний і південний пояса).

Жаркий пояс освітленості знаходиться в тропіках і займає близько 40 відсотків земної поверхні. Тривалість світлового дня і ночі тут приблизно збігається (по 12 годин). Двічі на рік сонце тут буває в зеніті, тобто в найвищій точці свого місцезнаходження на небі. Між жарким і тропічними поясом знаходяться помірні пояси, що займають понад половину поверхні земної кулі. Тривалість дня тут залежить від таких факторів, як географічна широта, а також сезон.

На помірних поясах поблизу полярних кіл в літній період спостерігається таке явище, як білі ночі, що пов'язано зі злиттям вечірньої і ранкової зорі. Спостерігати його можна, наприклад, в Санкт-Петербурзі, а також в інших північних містах.

Що стосується полярних поясів , то тут умови розподілу тепла і сонячного освітлення найбільш цікаві.Взимку сонце не показується з-за обрію, і полярна ніч триває від декількох днів до декількох місяців. Влітку сонце не встигає сховатися за обрій, і спостерігається полярний день.

Такі пояси займають всього 8 відсотків земної поверхні. Тривалість полярного дня і полярної ночі залежить від широти. На полюсах рік ділиться навпіл - на день і ніч.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Розташування. Жаркий пояс знаходиться між тропіками, холодні - всередині північного і південного полярного кола, помірні - між спекотними і холодними поясами.
  2. Тривалість світлового дня. На жаркому поясі тривалість дня і ночі становить приблизно по 12 годин, на помірних - значення пропорційні і залежать від широти і пори року. На холодних поясах спостерігається полярна ніч і день.
  3. Режим тепла. Надлишок сонця на спекотних поясах визначив теплу погоду 12 місяців в році. На помірних сонячна активність визначає велику тривалість дня влітку, і малу - взимку, що відбивається і на режимі тепла. На полярних поясах холодно і взимку, і влітку, повітря практично не прогрівається, що пов'язано з кутом падіння сонячних променів.
  4. Найвища точка знаходження Сонця опівдні. У жаркому поясі сонце буває в зеніті двічі на рік, в помірному - жодного разу, а в холодних взагалі може не показуватися над горизонтом деяку кількість часу в році.
  5. Вплив на людину. Відзначено, що людина найкомфортніше почувається на помірних поясах освітленості ближче до жарким. Холодні пояси малопридатні для життя, в той час як на жарких завжди відчувається надлишок енергії.