Різниця між графітом і алмазом

Різниця між графітом і алмазом

Графіт і алмаз вважаються алотропна формами вуглецю. Аллотропией в хімії називають існування у одного хімічного елемента кількох простих речовин, в залежності від їх кристалічної структури. Ще однією аллотропной формою вуглецю є всім нам добре відомий вугілля. Чим відрізняється графіт від алмаза, незважаючи на їх ідентичний хімічний склад? Давайте розберемося більш докладно.

Зміст статті

  • Графіт і алмаз в природі
  • Порівняння
  • Таблиця

Графіт і алмаз в природі

Назва мінералу алмаз походить від грецького слова, що означає "незламний" . Правда, форму "алмаз" воно прийняло через арабську мову, а в оригіналі, по-грецьки, звучало як "адамас". Мінерал знаком людям здавна, і дане йому назва говорить сама за себе. На сьогодні алмаз є найтвердішим з відомих речовин. Іншого застосування алмазу, як його огранювання для отримання діамантів, в давнину не знали.

Спочатку алмази добували, як розсипне золото, - тобто вимивали в проточній воді, ще не знаючи, де знаходяться корінні родовища. У 18 столітті їх стали знаходити в шахтах, а в19-му відбулася "алмазна революція": родовища алмазів були виявлені в Південній Африці в районі міста Кімберлі. Це були особливі геологічні утворення, що одержали назву "кімберлітові трубки". З тих пір родовища подібного типу є основним джерелом алмазів.

Відмінність графіту від алмаза-практично у всьому, навіть в тій формі, в якій він зустрічається в природних умовах.Мінерали, супутні графіту в природі, - шпінель, пірит і гранати. У нашій країні родовища графіту є на Кольському півострові, на Уралі і в Сибіру. Мінерал цей відомий з глибокої давнини, а назву свою він отримав від грецького дієслова "писати" за здатність залишати сліди на папірусі. "Письмова" функція графіту була його основний "професією" дуже довгий час.

до змісту ↑

Порівняння

Відмінності між цими мінералами колоссальнейшие. По суті, простіше сказати, що у них спільного - тільки вуглець, який є тим хімічним елементом, з якого складаються і графіт, і алмаз. Відмінності починаються на рівні кристалічної решітки. У алмазу вона кубічна, що робить його самим твердим мінералом на Землі, а у графіту - шарувата, і саме "відшарування" пластів решітки при навантаженні і дає йому здатність писати.

Головне затребуване якість алмазу -його твердість. Завдяки цьому він, крім ювелірної промисловості, знайшов широке застосування в техніці при виробництві інструментів для різання та абразивні препарати, однак сьогодні нерідко використовуються і інші властивості цього мінералу. Він є хорошим полупроводником, тому все частіше застосовується в різних галузях радіоелектроніки. Дуже перспективними, наприклад, вважаються алмазні підкладки, які широко використовуються в мікроелектроніці.

Графіт, на відміну від хімічно інертного алмазу, добре вступає в реакцію з лужними металами і деякими солями. Тому він знайшов застосування не тільки в якості чистого мінералу, але й у складі хімічних сполук. Діапазон його використання -шірочайшій. Він йде на виготовлення плавильних тиглів і пастоподібних мастил; затребуваний в космічній техніці і в атомній промисловості (стрижні-сповільнювачі в ядерних реакторах); для виробництва технічних алмазів і зварювальних електродів.Тобто, як бачимо, загальних з алмазом областей застосування у графіту практично немає.

до змісту ↑

Таблиця

В компактної таблиці наведені приклади, в чому різниця між графітом і алмазом. Відмінності між цими складаються з вуглецю мінералами прекрасно ілюструють, наскільки несхожими можуть бути різні аллотропние форми одного і того ж хімічного елемента.

Графіт Алмаз
З чого складається Вуглець, має шарувату структуру Вуглець, має кубічну кристалічну решітку
Поширення в природі Поширений широко. У Росії - на Кольському півострові, на Уралі і в Сибіру Поширений щодо широко, але через труднощі видобутку та обробки вироби з алмаза мають високу вартість
Застосування Широке застосування в самих різних галузях промисловості: при виробництві олівців, різних мастил, в атомній, космічній галузях, в металургії і деяких інших Ювелірна промисловість, виробництво робочих частин ріжучих і абразивних інструментів, останнім часом -в радіоелектронної промисловості