Різниця між оброком і панщиною

Різниця між оброком і панщиною

Нам здається, що явища минулих епох нескінченно далекі від нас, приховані завісою часу ... Але насправді, щоб краще розуміти і правильно оцінювати що відбуваються в реальності події, потрібно обов'язково знати історію. Чим відрізнялися один від одного такі повинності селян, як оброк і панщина? Спробуємо розібратися.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Оброк - платіж, що виражався в продуктовій або грошовій формі, який селяни віддавали поміщикам.

Панщина - примусовий дармовий працю кріпаків на поміщицької землі зі своїми особистими знаряддями праці.

до змісту ↑

Порівняння

Панщина, дармова робота кріпаків на поміщицької землі, була запозичена із Західної Європи і з'явилася за часів Київської Русі. Спочатку вона поширилася в тих частинах країни, які перебували під польсько-литовської окупацією. Це був обов'язковий безкоштовну працю, причому селянин обробляв наділи поміщика своїми знаряддями. В повинності входили і оранка, і збирання зернових і сіна, і споруда будинків, і обробіток садів, і прядіння льону, і варіння пива, і випікання хліба. Розвивалася вона поступово: спочатку це був один день обов'язкового відпрацювання в тиждень. Спочатку панщина підкріплювалася юридично, селянин міг відкупитися від обов'язків, сплативши подати.Але потім умови панщини з кожним століттям все посилювалися, стаючи для селян непосильними. Селяни повинні були відбувати до 30-40 днів повинності за кожен свою земельну ділянку. Після реформи 1861 року, яка полягала у скасуванні кріпацтва, панщина зберігалася лише як тимчасова повинність і визначалася добровільною угодою між поміщиком і селянином. Основною формою повинності став грошовий оброк.

Оброк існував приблизно з тих же часів, що і панщина, але був менш поширений. Оброк - це гроші або продукти, які віддавав селянин поміщику. Оброк, що виплачується продуктами, називався натуральним, грошима - відповідно, грошовим. Натуральний оброк, на відміну від панщини, складався у стягненні поміщиком додаткового продукту, який проводився селянином в його господарстві. Грошовий оброк стягувався рідше, оскільки гроші селянам добути було складніше.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Панщина - неоплачувану працю кріпосного на землі поміщика зі своїми особистими знаряддями праці, оброк - грошовий або продуктовий платіж.
  2. Панщина могла відбувати селянами не тільки на користь поміщика, а й на користь церков, монастирів, навчальних закладів.
  3. Панщина існувала з часів Київської Русі і була більше поширена, ніж оброк.
  4. Панщина грунтувалася на обробці землі. Оброк міг видобуватимуться стороннім промислом, не пов'язаним з сільським господарством.
  5. Поміщик міг вимагати сплати оброку вперед.
  6. Поміщики воліли, щоб селянин відбував панщину, так як в даному випадку розмір відпрацювань визначався тільки бажаннями і потребами поміщика. А ось для дворян, безвилазно сидять по містах, вигідніше було отримання оброку.
  7. Вважалося, що селянин на оброк ставав теоретично більш вільним, ніж на панщині.