Різниця між злочином і проступком

Різниця між злочином і проступком

Одна з основних цілей правоохоронної діяльності - невідворотність покарання. Але в цій боротьбі за справедливість головне не дійти до маразму і не скотитися до методів "славного" минулого. Поділ протиправної поведінки на злочини і проступки - це найважливіша частина сучасного законодавства. Це дозволяє адекватно оцінити небезпеку скоєного і призначити пропорційне покарання.

Злочин - це порушення закону, склад якого позначений в кримінальному кодексі. Це суспільно небезпечне діяння, яке істотно порушує права особистості, держави або суспільства. Воно має розслідуватися у відповідному порядку, який визначений кримінально-процесуальним кодексом, а винні особи - залучатися до адекватної відповідальності.

Провина - це малозначне діяння, порушення адміністративного, трудового або цивільного законодавства. Відповідальність за таку дію або бездіяльність значно менше, як і терміни залучення до неї. Правила кримінального переслідування закріплені в різних нормативних правових актах, в тому числі цивільному, адміністративному, трудовому кодексі.

Отже, і проступок, і злочин - це суспільно небезпечні діяння, які вчиняються дієздатними людьми.Однак відрізняються як особи, що підлягають притягненню до відповідальності, так і ступінь суспільної небезпеки. Якщо ми говоримо про злочин, то воно повинно істотно порушувати права і законні інтереси фізичних і юридичних осіб, держави. Провина в меншій мірі впливає на суспільство і по своїй формі не створює великий кримінальної загрози.

Злочин може бути скоєно тільки з умислом, який виражається в зв'язці "мотив-вина-мета". Склад підлягає обов'язковому доведенню органом кримінального переслідування на всіх стадіях процесу. Що стосується проступків, то вони можуть відбуватися і без провини. В окремих випадках (наприклад, в цивільному праві) діє "презумпція винності", і особа вимушена самостійно відстоювати свою правоту.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Ступінь суспільної небезпеки. Злочин - це серйозне діяння, яке пов'язане з посяганням на чуже життя, здоров'я, майно, права і законні інтереси. Провина малозначітелен: небезпеку становить лише велика кількість аналогічних правопорушень.
  2. Покарання. За доведений злочин на обличчя накладається серйозна санкція: позбавлення або обмеження волі, штраф, виправні або громадські роботи, заборона на заняття певною діяльністю, інші форми відповідальності. За проступок покарання значно менше: це може бути попередження, штраф, або, в крайньому випадку - нетривалий арешт.
  3. Склад. У злочину завжди присутні об'єктивна і суб'єктивна частина, об'єкт і суб'єкт. Для проступку наявність суб'єктивної частини в окремих випадках не обов'язково. Так, до адміністративної відповідальності можуть залучатися батьки дітей, які вчинили правопорушення, до громадянської - особи, які не здійснювали проступок (власники собак та інших джерел підвищеної небезпеки).
  4. Терміни притягнення до відповідальності. Особливо тяжкі склади злочинів не мають термінів давності, інші - визначені роками. Для залучення до адміністративної відповідальності дається всього кілька місяців (залежить від конкретного проступку), після чого особа повністю звільняється від покарання.
  5. Особа, яка притягається до відповідальності. За злочин засуджується фізична особа старше 14 років (по окремим складам - ​​старше 16 років). До адміністративної відповідальності притягуються особи старше 16 років, до дисциплінарної та цивільної - старше 18 років. До адміністративної та цивільної відповідальності можуть залучатися юридичні особи.