Різниця між християнами і православними

Різниця між християнами і православними

Питання про те, чим відрізняються християни від православних, перед людьми, що розбираються в історії релігії або просто в загальній історії, не варто. Адже в ньому вже закладено від початку неправильне твердження, що православні не є християнами. Звідки взялася така постановка проблеми? Давайте розглянемо більш докладно.

Зміст статті

  • Короткий екскурс в історію
  • Відмінність православ'я від інших напрямків християнства
  • псевдохристиянської вчення

Короткий екскурс в історію

Християнство часів Міланського едикту римського імператора Костянтина про віротерпимість (313 рік) було відносно єдиним. Ні, звичайно, правдошукача-єресіархи існували завжди, але в той час кількість їх послідовників було незначним. Перший розкол стався на третьому Вселенському соборі, що відбувся в місті Ефесі в 431 році. Тоді частина християн не прийняла встановлених на соборі догматів і вирішила "йти іншим шляхом". Так з'явилася Ассірійська церква, а через 20 років на Халкидонском соборі - знову поділ: незгодні пізніше отримали назву "Давньосхідні церкви".

І, нарешті, ще через 700 років - Велика Схизма, що відбулася в 1054 році. Римський Папа і Константинопольський Патріарх зраджують один одного анафемі, і ця дата вважається точкою поділу східного і західного християнства.Західне отримало назву католицизм, східне - православ'я. Причини Великої Схизми були скоріше політичними, а не релігійними: Візантійська Імперія вважала себе спадкоємицею Риму і претендувала на роль об'єднувача всіх християнських земель, а в Римі з цим не погоджувалися. Політичні розбіжності поступово, з часу поділу єдиної Римської імперії на Західну і Східну (395 рік) накопичувалися, трансформуючись в розбіжності релігійно-догматичні, поки не стався офіційний розрив.

Пізніше католицька церква пережила Реформацію, яка дала початок новому напрямку в християнстві - протестантизму. Православна ж церква зберегла відносну єдність. На сьогоднішній день існує таке положення: Римська католицька церква - єдиний організм, що управляється з загального центру - Ватикану. Православних церков існує кілька, найбільшою з яких є Російська, і серед більшості з них діє євхаристійне спілкування - взаємне визнання і можливість здійснення спільних літургій. Що стосується протестантів, то це саме строкате напрям християнства, що складається з великої кількості незалежних деномінацій різної чисельності та різного ступеня визнання іншими християнськими напрямками і один одним.

до змісту ↑

Відмінність православ'я від інших напрямків християнства

Питання - в чому відмінність православних від християн - спочатку некоректний, оскільки православ'я - одна з основних гілок загальнохристиянського древа. Чим же православні відрізняються від християн інших деномінацій? Здається, багато хто погодиться, що миряни (тобто особи, що не мають церковного освіти і сану) навряд чи зможуть чітко пояснити, в чому суть відмінностей.Релігія в побуті грає швидше роль маркера, що дозволяє відокремити "своїх" від "чужих".

Що стосується богословських відмінностей, то вони недосвідченій людині не скажуть ні про що. Наприклад, згідно з католицьким віровченням, Святий Дух є любов між Богом-Отцем і Богом-Сином, а в Православ'ї Святий Дух трактується як загальна енергія Святої Трійці. Погодьтеся, такі нюанси мало кому зрозумілі і цікаві. Куди більше значення мають політичні відмінності, як, наприклад, догмат про непогрішимість Папи Римського в питаннях віри. Природно, прийняття цього догмату автоматично підпорядковує Папі всім, хто взяв його.

Протестантизм, що з'явився і зміцнілий в 16 столітті, заперечує багато постулати католицької церкви. І хоча в богословському відношенні у католиків більше спільного з православними, ментально вони ближче протестантам, так як обидві ці релігії часто побутують у середовищі одного народу. Існують німці-католики і німці-протестанти (різних деномінацій), французи-католики і французи-протестанти (гугеноти). Та й в історичній долі у християнських європейських народів незалежно від віросповідання багато спільного, що з плином часу згладила конфесійні конфлікти. Хоча під час найвищого напруження пристрастей протестанти заявляли: "Краще тюрбан, ніж тіара", визнаючи таким чином, що більш терпимо ставляться до мусульман, ніж до католиків, а апогеєм протистояння стала знаменита Варфоломіївська ніч.

Протестантизм з плином часу втратив своє протестне значення. Горезвісна протестантська "ділова етика" багатьма сприймається не як релігійна ідеологія, а як посібник з ведення бізнесу. Тому більшості представників цієї релігії православ'я здається чимось диким: ще б пак, адже від нього немає ніякої практичної користі!Про сакральному сенсі релігії сучасні протестанти, здається, і не підозрюють.

до змісту ↑

псевдохристиянської вчення

Починаючи з 16 століття в середовищі протестантів відбувається формування великої кількості найрізноманітніших сект, які, зрозуміло, самі себе її величають не сектами, а Церквами. Поступово деякі з них відходять від традиційного християнства дуже далеко, вважаючи, однак, носіями божественної істини тільки самих себе. Що цікаво, в католицизмі і православ'ї подібних сект в порівнянні з протестантизмом вкрай мало. Деякі з псевдохристиянських навчань мають досить велику кількість прихильників, як, наприклад, мормони - близько 15 мільйонів чоловік.

Найбільшими і відомими псевдохристиянськими релігійними організаціями є:

  • мормони (15 мільйонів);
  • свідки Єгови (8 мільйонів);
  • церква об'єднання Муна (7 мільйонів).

Решта псевдохристиянські культи значно малочисленнее і їх поширення або сильно локалізовано, або обмежена певними соціальними групами. Приклад першого - деякі локальні протестантські або православно-старовірські секти, класичним же прикладом другого випадку є групи послідовників Олени Петрівни Блаватської (теософи), що складаються в основному з представників інтелігенції. Звичайно ж, всі вони істинними християнами вважають тільки себе, відмовляючи в цьому праві іншим, в тому числі і православним.

Підводячи підсумок, можна сказати, що різниця між православними і християнами - це явище приблизно того ж порядку, що і відмінність дерев від рослин, корів від травоїдних або Поволжя від Росії. Православ'я - частина сучасного християнства.Воно живе, розвивається і процвітає. І, загалом-то, воно завжди було духовним стрижнем, які рятували нашу країну в найважчі роки. І забувати про це не можна.