Різниця між булатом і Дамаском

Різниця між булатом і Дамаском

До найміцнішим типам металів прийнято відносити булат і Дамаск. У чому їх особливості?

Зміст статті

  • Що таке булат?
  • Що таке сталь?
  • Порівняння
  • Таблиця

Що таке булат?

Булат - це фактично композитний матеріал. Як правило, він складається з:

  1. м'яких сортів стали;
  2. добавок зі сталі з високим вмістом вуглецю, а в ряді випадків - чавуну.

Дане поєднання металів надає булату унікальні властивості. З одного боку, вироби з відповідного матеріалу - дуже тверді, з іншого - пружні. Булатну шаблю можна без праці зігнути під прямим кутом, і вона не зламається.

На основі булату можуть випускатися вироби з візерункової стали. Вони характеризуються виключно високою міцністю і відмінними естетичними властивостями.

до змісту ↑

Що таке сталь?

Дамаск - це також композитний матеріал. Він представлений, як правило, 2 або 3 сортами стали, що відрізняються відсотком вуглецю. Вироби з дамаська проводяться за допомогою послідовного виковиванія з почерговим використанням різних сортів стали.

Як правило, твердих сортів стали в структурі Дамаску відчутно більше, ніж тих, що відносяться до м'яких. Те, які типи металу задіяні при виковке вироби, загальна кількість черг виковкі, а також конкретна ковальська технологія визначають зовнішній вигляд виготовляється предмета: на ньому формується особливий візерунок.

Традиційний Дамаск вимагає особливих умов зберігання, оскільки відповідний тип матеріалу досить чутливий до перепадів температур і корозії. Але сучасні модифікації даного металу, як правило, містять спеціальні добавки, що істотно підвищують стійкість виробів до впливу різних зовнішніх факторів.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність булату від Дамаску полягає в тому, що в основі першого матеріалу - м'які сорти стали, а в основі другого - переважно тверді. Обидва типи металів можна класифікувати як композитні. Експерти також відносять їх до мереживним - з тієї причини, що поєднання різних типів стали при куванні булату і дамаська в більшості випадків формує на поверхні виробів з цих металів унікальні малюнки.

Визначивши, в чому різниця між булатом і Дамаском полягає принципово, зафіксуємо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Булат Дамаск
Що спільного між ними?
Булат і дамаск - візерункові типи металів, часто класифікуються як композитні
У чому різниця між ними?
Виготовляється на основі м'якої сталі Виготовляється на основі твердої стали