Різниця між blu-ray і DVD

Різниця між Blu-ray і DVD

Найсучасніші типи дисків сьогодні - Blu-ray і DVD. У чому їх особливості?

Зміст статті

  • Факти про Blu-ray
  • Факти про DVD
  • Порівняння

Факти про Blu-ray

Blu-ray - це одна з новітніх технологій запису цифрової інформації на пластикові диски з допомогою так званого синього (англ. Blue) лазерного променя, що володіє хвилею з довжиною в 405 нм. Даний стандарт був розроблений в 2006 році і незабаром став активно поширюватися на ринку.

Слово Blue присутній в найменуванні технології в дещо іншому вигляді - Blu, так як словосполучення blue ray компанія-розробник - Blu-ray Disc Association - не мала юридичної можливості зареєструвати як товарний знак.

Більш коротка довжина лазерної хвилі Blu-ray в порівнянні з іншими дисковими форматами дозволяє здійснювати запис цифрових даних на носій з використанням вузької доріжки - в межах 0, 32 мкм. Це дає можливість більш щільно розміщувати дані на диску. Як наслідок - записувати на носій більший обсяг файлів. Так, одношаровий диск Blu-ray здатний вмістити на себе 25 Гб даних.

При цьому загальна кількість шарів на відповідних носіях здатне досягати декількох десятків. Таким чином, на диску типу Blu-ray теоретично можна розміщувати сотні Гб інформації. Але в числі самих ходових різновидів носіїв сьогодні - одношарові з ємністю 25 Гб, а також двошарові, на яких можна записати 50 Гб інформації.

Зазначені параметри відповідають стандартним дискам, що володіє діаметром 12 см.Але є також носії типу Blu-ray зменшеного розміру - 8 см. Ємність їх одношарових модифікацій складає 7, 8 Гб, двошарових - 15, 6 Гб.

Одноразові носії Blu-ray мають назву BD-R. Існують також перезаписувані модифікації дисків - BD-RE і BD-RE DL.

Можна відзначити ще одну перевагу технології Blu-ray - дуже високу швидкість зчитування файлів з дисків - понад 400 Мбіт / с. У свою чергу, швидкість запису на носії типу Blu-ray здатна досягати аналогічних значень і навіть перевищувати їх при обертанні приводу з коефіцієнтом 12X і більш.

На практиці за допомогою дисків Blu-ray можна забезпечувати стабільне відтворення відеоданих в дозволі порядку 1920 на 1080 пікселів з бітрейтом в межах 40 Мбіт / с при повноцінної підтримки можливостей таких кодеків, як, наприклад, MPEG-4 AVC.

до змісту ↑

Факти про DVD

Стандарт DVD історично передував технології Blu-ray. Він був розроблений в 1996 році. В DVD-приводах використовується лазер, в свою чергу, червоного кольору з довжиною хвилі 650 нм. Тому формат DVD об'єктивно поступається Blu-ray в частині забезпечення щільності запису на носій. Ширина лазерної доріжки на DVD-дисках більш ніж удвічі перевищує ту, що характерна для стандарту Blu-ray, - 0, 74 мкм. На одношаровому DVD-диску класичного розміру - 12 см - можна розмістити до 4, 7 Гб інформації, на двошаровому - 8, 5. На mini DVD (8 см в діаметрі) поміщається 1, 4 Гб даних - в одношарової модифікації, а також 2 , 8 Гб - в двошарової.

Швидкість читання і запису даних на DVD складає близько 1, 32 Мбіт / с в розрахунку на коефіцієнт обертання приводу в значенні 1X. Більшість відповідних пристроїв, що встановлюються на сучасні ПК, можуть видавати показник порядку 10-12X.Але є і більш швидкісні модифікації DVD-приводів, здатні обертатися з коефіцієнтом 20X і вище.

На практиці за допомогою DVD-дисків можна забезпечувати стабільне відтворення відеопотоку в дозволі порядку 720 на 480 пікселів з бітрейтом в межах 9, 8 Мбіт / с при повноцінної підтримки таких кодеків, як MPEG-2.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність Blu-ray від DVD - у зменшеній довжині хвилі лазера. Як наслідок - в появі у новішого стандарту запису даних інших переваг: високу швидкість запису, читання даних, можливості розміщувати на диску більший обсяг файлів.

Визначивши то, в чому різниця між Blu-ray і DVD, зафіксуємо відповідні висновки в таблиці.

Blu-ray DVD
Що між ними спільного?
Однаковий розмір ходових дисків - 12 см (стандартний носій) і 8 см (зменшений або mini)
Використання лазерної технології запису даних на диску
У чому різниця між ними?
Лазер - синій, з довжиною хвилі 405 нм Лазер - червоний, з довжиною хвилі 650 нм
Ширина лазерної доріжки - 0, 32 мкм Ширина лазерної доріжки - 0, 74 мкм
Ємність однослойного носія в стандартній модифікації - 25 Гб Ємність одношарового носія діаметром 12 см - 4, 7 Гб
Швидкість читання і запису - близько 36 Мбіт / с в розрахунку на коефіцієнт обертання приводу 1X Швидкість читання і запису - близько 1, 32 Мбіт / с в розрахунку на коефіцієнт 1X обертання приводу
Забезпечує стійке відтворення відео в дозволі 1920 на 980 точок з використанням кодеків типу MPEG-4 AVC Забезпечує стабільне відтворення відео з роздільною здатністю до 720 на 480 пікселів із застосуванням кодеків типу MPEG2