Різниця між атавізмом і рудиментом

Різниця між атавізмом і рудиментом

Атавізми і рудименти є вагомими доказами еволюційного розвитку живого світу. Вони підтверджують існування зв'язку між сучасними організмами і їх далекими предками, а також свідчать про дію природного відбору, що відхиляє все непотрібне. Але не всі розуміють, чим відрізняється атавізм від рудимента. Саме про це йтиметься далі.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Атавізм - ознака, колись властивий еволюційним попередникам людини або тварин, але в даний час не є нормою.

Рудимент - орган, який колись був повноцінно розвинений і життєво необхідний для особини, але тепер його функція втрачена, ослаблена або змінена.

до змісту ↑

Порівняння

Назвемо приклади атавізмів, які виявляються в наш час у деяких людей. Це неприродно рясний, а іноді і поширюється по всьому тілу волосяний покрив; розвинувся до хвоста куприк; кількість сосків більше двох. Не можна посперечатися з тим, що по відношенню до звичного вигляду сучасної людини все це виглядає досить дивно. Саме в подібному відхиленні від норми полягає відмінність атавізму від рудимента.

Випадки виявлення атавізму поодинокі. Але як з'являються такі винятки? Виявляється, інформація, яка відповідає за виникнення феномена, закладена в генах, які забезпечують зв'язок поколінь.Під дією певних факторів потрібні гени активізуються, і результатом стає народження людини або тварини з аномальним, атавістичним ознакою.

Що стосується рудиментів, то їх присутність в будові живих істот вважається нормою. Тим чи іншим таким органом мають всі представники конкретного виду. Рудименти закладаються ще на фазі зародка, але не всі з них повністю розвиваються. Прикладами щодо людей в цьому випадку є:

  • куприк, за припущеннями, що представляє собою "залишок" хвоста;
  • м'язи, за допомогою яких наші далекі предки ворушили вухами, прислухаючись (дехто вміє робити це і зараз, але зовсім з іншою метою);
  • апендикс.

У чому різниця між атавізмом і рудиментом крім сказаного? У тому, що, на думку дослідників, деякі рудименти все-таки виконують певні функції, нехай і дещо відмінні від початкових. Атавізми ж не приносять ніякої користі. Навпаки, серед них є такі, які порушують життєдіяльність організму і загрожують здоров'ю.