Як пишеться правильно: їсти чи є?

Як пишеться правильно: їсти чи є?

Що ми робимо, приймаючи їжу: із задоволенням їмо або з апетитом їмо? У синонімічно ряду є, їсти, їсти, трапезувати, насичуватися кожен дієслово має виражений смисловий відтінок, тому вживання в мові цих слів повинно відповідати певній ситуації спілкування і стилю мови.

У чому ж різниця між дієсловами є і їсти ?

Дієслово є - нейтральне в експресивному відношенні слово, яке домінує в загальному синонімічно ряду дієслів, що позначають процес їжі. Він вживається в літературній мові, не має стилістичних обмежень і в сучасній російській мові вважається загальновживаним.

Його синонім їсти використовується в мові як частина етикетної формули " їсти подано" або важливого запрошення до їжі з вживанням дієслова наказового способу " їжте, будь ласка " . Він доречний при спілкуванні з дітьми, але набуває відтінок манірності, якщо звучить по відношенню до дорослих. Фази "Хочу їсти", "Зараз їсти будемо", "Я їдять" суперечать сучасним стилістичним нормам.

Дієслово є утворений від старослов'янської форми ясти , пов'язаної з іменником страви, тобто їжа. Їсти має спільний корінь зі словами куш, шматок, кусати, тобто їсти - значить з'їдати невелику частину страви, ласувати.Правопис цих слів частково зберегло початкову форму, але їх сучасне лексичне значення перестало різко відрізнятися за змістом. Однак стилістичні відмінності в сучасному вживанні дієслів є і їсти проявляються особливо чітко:

Ми нічого не їли. (Нейтральні мовні стилі)

Ми нічого не їли. (Розмовний стиль)

Їж, поклади собі салату. (Форма ввічливого поводження)

Їж, все дуже свіже. (Нейтральні мовні стилі)

Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації щодо вживання в мові дієслів є і їсти:

  1. Дієслово є стилістично нейтральний. Його вживання в мові вважається нормою літературної мови. Дієслово їсти має стилістичні обмеження у вживанні.
  2. Слово є вживається в будь-який мовної ситуації, пов'язаної з позначенням процесу їжі. Слово їсти використовують по ставлення до дітей і в етикетних формулах.
  3. Неприпустимо вживати дієслово їсти у мові чоловіки. Жінкам дозволяється обмежене вживання цієї форми.