Навіщо потрібні гланди?

Навіщо потрібні гланди?

гланди в побуті називають піднебінні мигдалини - конгломерати лімфоїдної тканини, розташовані між мовою і м'яким небом. Решта лімфоїдні освіти, які знаходяться в носоглотці, задньої частини мови і в області слухових труб, що входять до складу глоткового кільця, трохи менше "знамениті". Навіщо потрібні гланди? Давно доведено захисна роль мигдалин, але всі їхні функції остаточно не з'ясовані.

Зміст статті

  • Особливості глоткового кільця
  • Функції мигдалин
  • Тонзиліт
  • Видаляти або лікувати?

Особливості глоткового кільця

В людському організмі знаходиться безліч острівців лімфоепітеліального тканини: в кишечнику, дихальній системі, сечостатевих органах. Глоткове кільце, що складається з окремих мигдалин, - частина цієї мережі, яка, в свою чергу, відноситься до сфери імунітету.

Особливість гланд - розташування на перехресті відразу двох систем, системи травлення та дихальної. Мигдалини першими з імунних органів зустрічають вдихаємо повітря, їжу, воду і все хвороботворні мікроорганізми, які в них знаходяться.

Інша особливість гланд полягає в будові. Множинні поглиблення на їх поверхні (лакуни) істотно збільшують площу зіткнення із зовнішнім середовищем і підвищують ефективність контакту зі збудниками інфекцій.

до змісту ↑

Функції мигдалин

Головне завдання лімфоїдних утворень - захоплення чужорідних агентів (бактерій, вірусів і грибків) і їх знешкодження.Попутно виконується інша важлива робота - розпізнавання структури "ворога". На основі отриманої інформації безпосередньо в гландах відбувається синтез лімфоцитів і здійснюють знищення мікроорганізмів (фагоцитоз). Крім того, виробляються плазматичні клітини, що виробляють антитіла. Лімфоцити здійснюють захисні реакції клітинного імунітету, антитіла - гуморального.

Таким чином, можна назвати дві основні функції мигдаликів:

  • захисну (бар'єрну) - за рахунок участі в формуванні гуморального і клітинного ланок імунітету;
  • кровотворну, оскільки Т- і В-лімфоцити разом з плазмоцитами є клітинами крові.
до змісту ↑

Тонзиліт

Не в останню чергу гланди відомі в зв'язку з легким виникненням запалення. Гострий тонзиліт (ангіну) хоча б раз в житті переніс практично кожна людина. Хронічне запалення мигдалин також завдає чимало неприємностей, особливо в дитячому віці.

Затримка в лакунах мигдалин хвороботворних мікроорганізмів і їх активне розмноження з виділенням токсинів викликає реакції місцевого (біль при ковтанні, набряк, почервоніння) і загального (температура, головний біль, слабкість і розбитість) характеру.

Тривало існуюче запалення з періодичними загостреннями веде до хронічної інтоксикації і зниження напруженості імунітету, що може ускладнитися розвитком алергічних станів, ураженням серця, суглобів, нирок і інших органів.

до змісту ↑

Видаляти або лікувати?

Раніше тонзилектомії (видалення гланд) при їх хронічному запаленні або частих ангінах застосовувалася дуже широко, використовувалися навіть профілактичні операції (видалення мигдалин на тлі повного благополуччя).В даний час це питання переглянутий, оскільки відсутність частини лімфоїдної тканини веде до погіршення імунної відповіді і підвищенню частоти запалень верхніх дихальних шляхів (бронхітів, фарингітів і ларингітів), а в дитячому віці - навіть до затримки статевого розвитку.

Тонзиліт досить успішно перемагається за допомогою антибіотиків, місцевого застосування фізіотерапії та стимуляції резистентності організму. Видалення мигдалин проводиться тільки при невдалому консервативному лікуванні і виникненні ускладнень.