Що робити при сонячному ударі?

Що робити при сонячному ударі?

напекла голову ... Так говорять, коли людина, довго перебуває на спеці, відчув себе погано. Ситуація ця далеко не безпечна і ускладнюється раптовістю появи симптомів і їх стрімким розвитком. Що робити при сонячному ударі і як уникнути плачевних наслідків - про це важливо знати кожному.

Зміст статті

 • Чому виникає хворобливий стан
 • Провокуючі фактори
 • Симптоми
 • Допомога потерпілому
 • Що не можна робити при сонячному ударі
 • Профілактика

Чому виникає хворобливий стан

Багато хто не бачать різниці між тепловим ударом і сонячним. І дійсно, механізми розвитку даних станів досить схожі. Однак тепловий удар - результат впливу на організм надмірного тепла будь-якого роду, сонячний же виникає від перегріву організму саме під сонцем.

Тривале вплив палючих променів на незахищену голову дуже небезпечно. Воно призводить до сильного нагрівання шкіри і черепа. Потім підвищена температура добирається до мозку, його нервових тканин і оболонок. Мозок набрякає, нерідкі точкові крововиливи, серйозної поразки ЦНС. Відбуваються патологічні процеси стають причиною різкого погіршення самопочуття.

до змісту ↑

Провокуючі фактори

Ризик отримання сонячного удару збільшується в разі:

 1. занадто довгого перебування на сонці;
 2. безвітряної погоди;
 3. активної фізичної роботи;
 4. алкогольного сп'яніння;
 5. знаходження в щільній одязі з вологонепроникної тканини;
 6. хвороб ЦНС;
 7. надмірної ваги.
до змісту ↑

Симптоми

Що робити, якщо отримав сонячний удар? Перш ніж обзавестися такою інформацією, потрібно усвідомити, за якими ознаками можна визначити цей стан. А відчуває постраждалий приблизно наступне: запаморочення з потемніння в очах, шум у голові, жар, тіло немов ватяну, нестерпний нудота (буває, блювота), холодний піт. При цьому шкіра червоніє, дихання частішає, розширюються зіниці.

Вже в цей момент треба терміново діяти, а не чекати, що все само собою нормалізується. Зволікання може призвести до виникнення більш небезпечних симптомів, таких як підвищення температури до критичної, почастішання пульсу, поява галюцинацій і втрата свідомості, судоми. У важких випадках можливий навіть летальний результат.

до змісту ↑

Допомога потерпілому

Важливо визначити, який ступінь впливу сонячної енергії. При легкому ударі можна обійтися без швидкої допомоги, в іншому випадку потрібне втручання медиків.

Що потрібно робити при сонячному ударі негайно? По-перше, терміново запобігти подальшому перегрів організму, перемістивши потерпілого туди, де немає сонячного випромінювання, - найближчим будівлю або просто в тінь.

По-друге, треба забезпечити вільний доступ повітря до тіла. Одяг та взуття знімаються, або хоча б послаблюються все здавлюють деталі: краватка, гудзики, ремінь на штанах. Треба створити циркуляцію повітря, інтенсивно обмахуючи потерпілого будь-яким підходящим предметом, наприклад газетою. Добре, якщо є можливість включити вентилятор.

По-третє, щоб циркуляція крові була хорошою, людини слід укласти, під щиколотки помістити знятий одяг, скручений валик, або подушку.Кінцівки можна розтерти з використанням спирту.

По-четверте, крім вентиляції для зниження жару застосовуються: прикладання холоду до шиї, пахв, лобі; обертання змоченою одягом, простирадлом (у міру нагрівання змочування в холодній воді повторюється); обтирання шкіри напівспиртовим розчином.

По-п'яте, сонячний удар тягне за собою істотну втрату рідини. Заповнити її кількість допоможе прохолодне пиття: мінеральна вода, освіжаючий чай з лимоном, зелений чай.

Ці заходи в багатьох випадках є достатніми, і людині стає краще. Але іноді симптоми настільки небезпечні, що можуть знадобитися штучне дихання та інші реанімаційні заходи. Бажано також мати при собі нашатирний спирт або піднести до носа потерпілого зріз цибулі або хрону. При будь-яких ускладненнях викликається лікар, який нерідко призначає введення сильнодіючих препаратів.

до змісту ↑

Що не можна робити при сонячному ударі

Намагаючись привести людину до тями, не слід вдаватися до такого методу, як його занурення в крижану воду. Від різкого перепаду температури може статися серцевий напад.

Рясне питво потерпілому необхідно, але воно не повинно містити алкоголь. Те ж саме відноситься до кави і енергетичних напоїв. До того, що не можна робити при сонячному ударі, треба додати: спроби напоїти людини, що знаходиться без свідомості, можуть призвести до блокування дихання. Цей момент не можна упускати, надаючи допомогу.

до змісту ↑

Профілактика

Щоб у спеку не відчути себе погано, не слід перебувати на сонці довго, тим більше без головного убору. Одяг повинен бути "дихаючої", з натуральних тканин.На шкіру краще нанести сонцезахисний крем. Крім того, треба уникати фізичної перевтоми, вживати легку їжу і багато пити.